7 Sfaturi practice, cum să te alături copilului altui, psihologia relațiilor

Cât de des intrați într-o companie cu copii? Te înțelegi bine cu copiii sau e rău pentru tine? În acest articol, vrem să vă împărtășim sfaturi despre cum să găsiți rapid o limbă comună cu copiii altor persoane în situații diferite.







7 Sfaturi practice, cum să te alături copilului altui, psihologia relațiilor

Imaginați-vă că vă aflați într-o situație în care vi se cere să aibă grijă de copilul unui vecin în timp ce părinții au plecat în interes de afaceri urgente sau vin să viziteze, și în timp ce gazda în bucătărie, sarcina dumneavoastră - pentru a distra copilul. Sau poate munca ta implică comunicarea cu copiii - adesea sau nu (de exemplu, un profesor sau un coafor.

Cum veți stabili contactul cu copilul în astfel de situații?

Am pregătit o listă de sfaturi practice care vă vor ajuta să găsiți rapid o limbă comună împreună cu copilul dumneavoastră. Aceste sfaturi sunt pentru cei care nu au o experiență profesională care să lucreze cu copiii. Și sub cuvântul "Copii" înseamnă copii de vârstă preșcolară.

1. tratați copilul ca persoană obișnuită, doar unul mic.
Poate că acesta este cel mai important sfat care se află la sursa sfaturilor rămase din acest articol.

Rețineți că persoanele care au cel mai mare succes în stabilirea contactului cu copii (l-am urmărit pe exemplul profesorilor, medicilor, formatori, cu care contactați copilul meu), să comunice cu ei calm, ton echilibrat, normal, explicându-le chestii greu. Acești oameni de la bun început percep copilului ca ființă umană completă, numai Învoiți faptul că el este încă mic. Și această abordare a copiilor mită.

Poți lua această strategie în slujbă și nu te mai comporta cu copiii, dacă nu sunt deja copii. Mențineți un dialog complet cu aceștia, numai din poziția "Adult - Adult", dar din poziția "copil - copil". Rețineți că copiii găsesc întotdeauna cu ușurință un limbaj comun unul cu celălalt, dificultățile începând odată cu creșterea. Prin urmare, "Înălțați-vă" pentru un timp la nivelul copilului. Aceasta înseamnă că nu trebuie să vă îndoiți în mod deschis dacă ascultați astfel de afirmații: "Ieri, avionul imens a zburat în grădina noastră". În schimb, dezvoltați o conversație: "Serios? Vrei să-mi spui asta?" 2. Puneți la nivelul ochiului copilului.






Când venim în clubul copiilor cu un copil, profesorul se apleacă mereu sau se înclină pentru a saluta sau pentru a cere copilului. Potrivit ei, aceasta îi ajută să se îndepărteze de modelul de comunicare "Adult - Copil" și să-și demonstreze respectul și egalitatea. Judecând după cât de bine poate lua legătura cu copiii, acesta este un sfat excelent.

3. Nu lăuda copilul direct.
În cazul în care atunci când vă întâlniți pe care doriți să-l complimentezi pe copil, concentrați-vă pe hainele sale sau pe elementul pe care îl ține în mâinile sale. Când străinii ating ceva personal, riscă să facă copilul mai conștient de sine.

Tot ceea ce este necesar la prima întâlnire este să ușureze tensiunea pe care o are copilul atunci când intră în contact cu un străin. De exemplu, puteți crea un dialog în felul următor:

- wow, ce camion frumos ai! Probabil că poartă nisip pe șantier.

Așa că schimbați viziunea copilului asupra jucăriei în locul feței înfricoșătoare a străinului. Acest truc vă va ajuta să câștigați timp astfel încât copilul să fie obișnuit cu vocea dvs.

Sau iată un alt truc care vă poate ajuta. Atenție vă rog! Numai dacă vedeți pe haine sau în mâinile unui personaj de copil din desen animat, care este familiar pentru amândoi, aceasta este o mare scuză pentru a face o conversație.

- wow, aceasta este o soluție? Tu, întrebi

- "Copilul răspunde după o scurtă pauză.

- Și care este numele acestei fixări? Tu - dezvolți un dialog

Subiectul de interes comun este întotdeauna un motiv bun pentru a găsi înțelegere reciprocă atât cu adulții, cât și cu copiii.

Sau încă o dată pe care bunicul nostru o folosește atunci când prietenii mei vizitează împreună cu copiii lor. El include în mod intenționat o eroare în ceea ce spune:

- ce sandale galbene frumoase ai ", spune el copilului.

- ele sunt albastre ", răspunde el.

- exact, albastru. Mi-am pierdut ochelarii și fără ei nu văd bine. Le-ai văzut?

- acestea sunt la nas, "copilul răspunde cu un zâmbet.

După această glumă copiii îl pot contacta cu ușurință.

4. Exprimați emoțiile copilului pe fața lui.
De multe ori puteți întâlni situații în care oamenii râd când copilul plânge, încercând să-i înveselească. Ce se întâmplă cu adevărat? Copilul a fost plâns chiar și mai tare, care se încadrează mai mult în disperare, pare să spună: „De ce nimeni nu mă înțelege data viitoare când te întâlnești copil supărat, încearcă să facă o față tristă și simpatizează În cele mai multe cazuri, aceasta ajută, iar copilul este mai ușor merge la ?. de contact.

Sau, dacă aveți nevoie de ceva pentru a lua copilul în timp ce părinții lui sunt departe, o cale excelentă de a ieși este de a oferi vopsea. Iar dacă dintr-o dată copilul găsește această ocupație prea plictisitoare, cere-i să tragă cu ochii închiși. Și apoi ghiciți împreună ce a desenat.

6. deveniți copilul dumneavoastră.
Cea mai bună modalitate de a vă implica împreună cu copiii este să oferiți un răgaz gratuit copilului care locuiește în interiorul dvs.

7. O modalitate universală de a se întâlni cu copiii în toate situațiile.
Există un truc care funcționează aproape întotdeauna cu toți copiii. Desigur, ați văzut cum îl folosesc ceilalți adulți și poate chiar ați folosit-o singură.

Închide ochii cu mâinile. Păstrați-le așa pentru o vreme. Apoi, întindeți încet degetele și priviți copilul. Un zâmbet va apărea pe față. După câteva repetări, râsul și bucuria umple copilul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: