40 Hadis adevărat despre mâncare

Profetul Muhammad, pacea și binecuvântarea lui, a spus: "Oricine va păstra patruzeci de hadith-uri pentru umma mea, ei vor fi spus în Ziua Judecății:" Du-te în paradis cu ceea ce dorești poarta "







40 Hadis adevărat despre mâncare

Hadith despre produse

Profetul nostru a spus: "Prin harul Lui, în mâinile căruia sufletul meu mănâncă miere. Pentru că nu există nici o casă pentru care îngerii să nu mijlocească pentru mila, dacă mierea este folosită în ea. Dacă o persoană mănâncă miere, o mie de medicamente intră în stomac și un milion de boli vin. Și dacă există miere în interiorul decedatului, atunci focul iadului nu-l va atinge ".

Trimisul lui Allah a spus: "Fiți deosebit de atenți la două medicamente: mierea și Coranul" (Ibn Masood)

Profetul a spus: "Pentru oricine își începe ziua cu șapte date presate (ajwa), nu amenință otrăvire și vrăjitorie în acea zi"

Trimisul lui Allah a spus: "Datele sunt roadele Paradisului. Ei au o proprietate curativă împotriva otrăvirii "(at-Tirmizi)

Profetul Mohamed a recomandat: "Dimineața, mâncați datele pe un stomac gol pentru că ucid viermi" (Kansul-Umal, X, 26)

Aisha, poate Allah să fie mulțumit de ea, a spus că uneori a trecut o lună și focul nu sa aprins în casa Profetului. "Am supraviețuit numai datorită datei și a apei" (Bukhari)

Aisha, poate Allah să fie mulțumit de ea, spune că Profetul a spus: "Într-o casă unde există date, ei nu vor muri de foame" (musulman). El a mai spus: "O casă în care nu există date este ca o casă în care nu există mâncare" (Ibn Majah)

Dați date femeii în naștere. Dacă nu-i poți da date proaspete, atunci dă-le pe cele uscate, pentru că nu există un pom mai util pentru femeie decât palma dată "(Umdat al-Kari, 21:68)

Este raportat că Abu Hurayrah, poate Allah să fie mulțumit de el, a spus: "Într-o zi, Profetul a împărțit datele între tovarășii săi, dându-le fiecare câte șapte bucăți. De asemenea mi-a dat șapte întâlniri, dintre care una era uscată și imatură, dar nu mi-a mai fost dragă decât el, din moment ce mi-a fost greu să o mestec "(Bukhari)

„Profetul ﷺ nostru a mâncat datele cu pepene verde tânăr“ (Abu Dawud). Ea spune mama credincioșilor Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah: „Profetul ﷺ nostru a mâncat pepeni cu smochine și spun:“ Uscăciunea se echilibrează unul pe altul de umiditate, la rece un echilibru căldura unui alt ' „(Abu Dawud, Al-Tirmidhi)

Profetul Muhammad ﷺ a spus: "Oricare dintre femeile voastre care utilizează pepene verde în timpul sarcinii va da neapărat naștere unui copil care arată frumos și are un caracter bun"

De la Abdullah ibn Jafar, lasă-l să fie mulțumit de el, a relatat: „Am văzut pe Mesagerul lui Allah ﷺ manca date proaspete cu castraveți“ (Bukhari, Abu Dawud, Al-Tirmidhi)

Odată ce un om sărac a venit la profetul Muhammad și a adus un cadou de struguri de struguri. Profetul Muhammad a acceptat darul, a luat strugurii și, după ce la mâncat, a zâmbit. Apoi, al doilea, al treilea și, de fiecare dată, zâmbi, în timp ce bărbatul părea pregătit să se ridice cu bucurie. Și Companionii au privit. Ei au fost surprinși, pentru că Mesagerul lui Allah ﷺ mereu în comun cu ei, dar de data aceasta - nu ... Profetul Muhammad ﷺ a mâncat toți strugurii și sa întors paharul la om, și a plecat cu mare bucurie pe fața lui. Apoi unul dintre Companioni, poate Allah să fie mulțumit de ei, a întrebat: "O, Trimis al lui Allah! De ce nu l-ai împărtășit cu noi? Profetul a zâmbit și a răspuns: "Ai văzut bucuria pe față? Când am încercat strugurii, sa dovedit a fi acru. Și mi-a fost teamă că dacă aș fi împărtășit cu tine, unul dintre voi ar fi spus-o și l-ar fi supărat "

Profetul nostru a mâncat întotdeauna pâine din făină de orz cu tărâțe. Din Abu Hazma spun: "L-am întrebat pe Sahl ibn Sad:" A trimis Trimisul lui Allah pâine din făină purificată? " El a răspuns: "De când a fost trimis de profet până la moartea sa, el nu a văzut făina purificată". Am întrebat: "Aveați o sită?". El a răspuns: "De când a fost trimis de profet până la moartea sa, el nu a văzut Sithul". Am întrebat: "Cum ați mâncat grâu întreg?" El a spus: "L-am topit, apoi am suflat peste el, am adunat ceea ce a fost împrăștiat, amestecat cu apă și frământat aluatul" "(Bukhari)

Este raportat că o zi (unii) oameni, înainte de care pune friptura de miel, a fost invitat (să le mănânce), care trece prin Abu Hurayrah, Allah poate fi mulțumit „anhu, dar el a refuzat să mănânce, spunând:„Trimisul lui Allah ﷺ a părăsit această lume, și care nu au mâncat pe săturate (chiar) de pâine de orz ".







Prin Yusuf ibn Abdullah ibn Salamah a relatat: „Am văzut pe Mesagerul lui Allah ﷺ a luat o bucată de pâine, a pus-o data si a spus:“ Acesta este un condiment la acest „(Abu Dawud)

Transmiteți cuvintele lui Abu Hurayrah, fie Allah multumit „anhu, că, în timpul călătoriei de noapte profetului ﷺ a adus două boluri, dintre care unul a fost umplut cu vin, iar celălalt - cu lapte. După ce sa uitat la ei și a luat laptele Jibril, „alaihi wa sallam, a spus:«Laudă lui Allah, care te-a trimis: dacă ați luat vinul, comunitatea ta s-ar fi rătăcit»(Muslim)

Abdullah ibn Busr și frații săi au raportat următoarele: "Odată ce Profetul a venit la noi și i-am oferit unt și date. Profetul ﷺ era foarte îndrăgit de unt "(Abu Dawood)

Anas, poate fi mulțumit lui Allah anhu, relatează că Trimisul lui Allah ﷺ a spus: «Nu există nici o rodie în grădini tale, care nu a fost fecundat de semințe de rodie Paradise.»

De la Ali, lasă-l să fie mulțumit de el, a relatat: „Trimisul lui Allah ﷺ a spus:“ Mănâncă și pastă de rodie, deoarece curăță stomacul ' „(Ahmad ibn Hanbal)

Din Ibn Abbas (r.a) ei spun: "Jabir ibn Abdullah, dacă Allah este mulțumit de el, a dat Profetului nostru rodul gutuiței adus de la Taif. Profetul a spus: "Gutuița aruncă durere, dă strălucire inimii" "(Tabarani)

Talha, poate Allah să fie mulțumit de el, transmite: "Într-o zi am venit să vizitez Trimisul lui Allah". Când am venit la el, avea în mâinile lui o duzină de fructe. Mi-a spus: "Oh, Talha, trăiți-vă, pentru că ghicița întărește inima, menține o bună dispoziție" "(Shamail al-Nabi)

Abdullah ibn Umar, poate Allah să fie mulțumit de el, spune că Trimisul lui Allah a spus: "Au fost admise două feluri de cadavru și două feluri de sânge pentru mâncare. Două feluri de morți sunt pește și lăcuste și două tipuri de sânge sunt ficatul și splina "(Abu Dawood, Ahmad, Ibn Majah)

Ibn Abi Avfa, să fie mulțumit de el, atunci când a fost întrebat dacă este posibil să se mănânce lăcuste, a spus: „Am fost cu Mesagerul lui Allah ﷺ șase sau șapte lupte, și împreună am (lăcuste) au mâncat“ (Abu Dawud)

Transmiteți cuvintele lui Umm Hani, să Allah să fie mulțumit de ea: Profetul ﷺ a venit la mine și a întrebat: „Ce ai de mâncarea?“ Am plâns: „Avem o bucată de pâine și oțet“ Profetul ﷺ a spus: "Cât de unic este produsul - oțet!"

Profetul Muhammad a mai spus: "Îl purtați (oțet). O casă în care există oțet nu poate fi considerată săracă "(at-Tirmizi)

Adaba (reguli) de a mânca alimente

Transmiteți cuvintele lui Abu Hurayrah, fie Allah multumit „anhu ca Mesagerul lui Allah ﷺ a spus:«Consumul de doi va fi de ajuns pentru trei, și hrană suficientă pentru trei-patru»

Este raportat că Abu Hurayrah, poate fi mulțumit Allah „, anhu, a spus:«Trimisul lui Allah ﷺ nu ia reproșat nici o masă: dacă ar fi vrut-o, apoi mânca, și dacă el nu-l place, el a lăsat-o»(Bukhari)

Profetul Muhammad a spus: "Grația este trimisă la mijlocul mesei, așa că mâncați, începând de la margine"

Este raportat că „bin Abu Umar Salamah, Allah să fie mulțumit de ei amândoi, el a spus:„Ca un copil, am fost în grija Trimisului lui Allah ﷺ. Eu de obicei mână la capete diferite ale unui vas comun, dar (o dată) Mesagerul lui Allah ﷺ mi-a spus: „Oh, băiat, spunând:“ În numele lui Allah, „Mănâncă cu mâna dreaptă și să ia ceea ce este aproape de tine“ - și de atunci! Mănânc numai în felul acesta "(musulman)

Transmiteți cuvintele lui Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah, Trimisul lui Allah ﷺ a spus: „Luând să mănânce, fiecare din voi să-și amintească numele lui Allah, dar dacă el a uitat să-și amintească numele lui Allah Atotputernicul, la începutul (produse alimentare), să-i spună:“ Cu numele lui Allah la începutul și la sfârșitul ea! „(Bi-media-Allah fi Abba-Chi va Akhir-hee!) (Abu Dawud, al-Tirmidhi)

Transmiteți cuvintele lui Jabir, poate fi mulțumit lui Allah „, anhu, că a auzit pe Trimisul lui Allah ﷺ a spus:«Când un om intră în casa lui și își aduce aminte de Allah Atotputernicul la intrarea (în casă), și în timp ce mănâncă, Satana spune acoliții săi:»Nu te va fi pentru tine (aici), nici un adăpost, nici cină, „Dacă el a intrat (în casă), nu pomyanuv Allah Atotputernicul la intrare, Satan spune:“ ai primit adăpost „- și dacă el nu aduce aminte de Allah Atotputernicul și în timpul meselor , Satana spune: „ai primit și adăpost, și cina“ (Muslim)

Este raportat că Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah, a declarat: „(O dată, când) Mesagerul lui Allah ﷺ a mâncat cu șase dintre asociații săi, a ajuns la un beduin și a terminat său (masa întreagă a luat doar) două piese, iar Trimisul lui Allah ﷺ a spus: „! Într-adevăr, în cazul în care și-a adus aminte numele lui Allah (mancatul) cu siguranta voi (toate) ar fi de ajuns“ (At-Tirmidhi)

Transmiteți din Abu minți, să fie mulțumit de el, că, după ce a terminat acolo, profetul ﷺ obișnuia să spună: „Laudă lui Allah, (lauda) mult, bun și binecuvântare (lauda, ​​care nu este niciodată) nu va fi suficient (laudă că) nu ar trebui să fie întrerupt, lauda, ​​(fara care noi) nu pot face! (A -) Domnul nostru "(Is-Allah Hamdan kyasiran, tayiban, mubarakyan fi hi-Al-Hamdi ghayr makfiyin wa wa la la muvadda'in mustagnan„en-hu Raba-la!)"(Al-! Bukhari)

Transmiteți cuvintele Mu'aadh bin Anas, poate Allah sa fie multumit „anhu ca Mesagerul lui Allah ﷺ a spus:«Cel care, după o masă va spune:»Laudă lui Allah, dă-mi acest lucru și mi-a dat fiind faptul că, în timp ce eu nu am avut recurs la toate trucuri, nici putere "(Al-hamdu Are Minnie Allah allyazi at'ama-Razzaq nici Haza va-ni-chi min ghayr Howlin“ va la kuvvatin!) - va fi iertat păcatele sale din trecut"(Abu Dawud, la-Tirmidhi )

Profetul Muhammed al lui Allah a spus: "Într-adevăr, Allah este mulțumit de un astfel de sclav care laudă pe Allah pentru fiecare masă pe care a mâncat-o" (musulmană)

Ibn „Umar, poate Allah sa fie multumit“ anhu, raportează că Trimisul lui Allah ﷺ a spus: „Atunci când oricare dintre voi mănâncă sau bea, să mănânce și să bea cu mâna dreaptă. Deoarece Shaitanul mănâncă și bea mâna stângă "(musulman)

Este raportat că Hudhayfah, să fie mulțumit de el, a spus: „Am auzit Profetul ﷺ a spus:“ Nu purta (haine din) mătase și Dibaj *, nu bea din vase de aur și argint, și nu mănâncă din aur și vase de argint, pentru, într-adevăr, toate acestea sunt pentru ei (necredincioși) în această lume, dar pentru noi - în lumea eternului, „“ [* Dibaj - numele unui chestiune scump pe baza de mătase. Interzicerea purtării acestor materiale se referă numai la bărbați]

Mesagerul lui Allah ﷺ a spus: "Beți băutură încet, nu luați gura plină" (Jamius Sagir, 1/392)

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: