Primul pas al albiselistilor este fotbalul Rusiei

Primul pas este Albiselesti

Înainte de începerea Cupei Mondiale, Diego Maradona a promis să meargă goală pe străzile din Buenos Aires în cazul echipei naționale din Argentina. Primul pas spre această nebunie se face! "Rusfootball.info" povestește despre meciul de start "Albiselesti" din Africa de Sud și despre victoria meritată a echipei Maradona.

Înainte de meciul din tabăra echipei naționale din Nigeria a fost puțin optimist. Concurenții lor actuali - Argentina - au avut una dintre cele mai puternice echipe din ultimii ani. Aproape nimeni nu a socotit serios câștigarea acestui meci.

Argentina - Nigeria 1-0

Argentina: Romero, Demichelis, Heinze, Samuel, Di Maria (Burdisso, 85), Veron (Maxi 73), Mascherano, Jonas, Higuain (Milito, 80), Messi, Tevez

Cartonaș galben: Jonas - Aruna

La rândul său, Maradona a mai experimentat și ceva emoții înainte de meci, deoarece Nigeria este văzută ca principalul concurent al Argentinei în grup. Având o linie nebună de atac, Diego Armando a pariat pe un atac și un obiectiv rapid. Pariul a fost jucat.

Din primul minut, Nigeria se afla în mâna lui Messi și a companiei, și era puțin probabil ca secțiile lui Lagerbeck să se gândească la un atac. Trio Messi - Tevez - Higuain tocmai a zdrobit echipa africană.

Deja în cel de-al treilea minut, Messi îl împușcă pe Higuain și el de câțiva metri deasupra porții! Imediat Lionel bate din afara zonei de pedeapsă - Enemy trage cea mai mare minge de sub bara transversală.

Ce poate fi, care nu poate fi evitat. În cel de-al cincilea minut cel mai experimentat Veron trimite din flanc spre centrul zonei de pedeapsă, iar Heinze loveste cu putere mingea în plasă - 1: 0! Scopul absolut natural și meritat.

În timp ce "Albiselesta" a zdrobit adversarul, Lars Lagerbek a rămas cu gânduri la margine. Primul Tevez, apoi Messi și curând - iar Higuain avea puncte de sută la sută care nu au fost niciodată realizate ...

Și Nigeria? "Verde" a creat câteva momente periculoase, dar ele nu pot fi numite "scoruri". Deci echipa sa dus la pauză.
Statisticile vorbesc de la sine: 12 greve din Argentina (5 în țintă) și 4 din Nigeria, în timp ce Romero nu a intrat serios în joc.

Cu toate acestea, acest lucru nu a afectat jocul. Messi și compania încă mai dețineau mingea cu tenacitate, fără a oferi adversarului o șansă. În minutul 65, Lionel aproape rostogolește mingea în poartă - „sfera“ are loc inch de la bar, și în curând el pune un balon Higuain - portarul a jucat dincolo de laudă.

Relaxați, argentinii au pierdut un contraatac periculos. Odemwingie a fugit și a dat trecerea la Taiwo, care a ratat ocazia de a recupera. Și acesta a fost doar începutul! Sub perdea de meci Nigeria a egalat jocul - o adevărată "leagăn", câștigătorul ar putea ieși pe oricine.

Cu zece minute înainte de sfârșit, Messi se joacă cu Milito și lovește colțul - portarul ajută. În atacul de răspuns Uche reușește să nu folosească un moment de sută la sută, ratând centrul zonei de penalizare.

Atac după atac, iar acum secțiile lui Maradona sunt forțate să se apere! Tensiunea se îngroașă peste stadion, dar ceea ce așteptau fanii locali nu sa întâmplat. Argentina într-un meci dificil a câștigat o victorie minimală. Și Nigeria, în ciuda pierderii, a arătat un meci foarte demn de la finalul meciului împotriva unui adversar mai clasic. Cu toate acestea, această echipă este în continuare înainte.