5 Fapte curioase despre broaște testoase

5 Fapte curioase despre broaște testoase

23 mai marchează Ziua Turtlelor Mondiale. Mulți oameni cred că aproape toată lumea știe despre ei: lent, somnoros, mananca plante. Dar țestoasele cu greu pot fi numite inofensive - un adult poate ucide și mănâncă o rață. Am colectat pentru dvs. 5 fapte amuzante despre aceste animale uimitoare.







Țestoasele sunt spioni minunați

Țestoasa este capabilă să prindă și să mănânce o pasăre

Am considerat țestoasele extrem de inofensive, unele chiar cred că mănâncă numai plante. De fapt, broaștele țestoase sunt foarte vânători cu sânge rece. Dieta lor include tot ceea ce se mișcă și trăiește lângă apă: rozătoare mici, amfibieni, chiar și rațe. Au existat ocazii când baieti neatenti și-au pierdut degetele de la picioare, astfel încât și oamenii ar trebui să fie mai atenți atunci când se ocupă de broaște țestoase.







Sloth este secretul longevității broaștelor

Timp de multe secole, longevitatea broaștelor țestoase a provocat o mare invidie în om. Care e secretul? Motivul pentru toate este viteza lentă a vieții. Nu cu mult timp în urmă, oamenii de știință au descoperit că rata metabolică a țestoaselor este de 16 ori mai mică decât cea a oamenilor. Datorită acestui fapt, toate procesele de dezintegrare și diviziunea celulară sunt lansate la țestoase mult mai târziu.

O țestoasă viu nu-și poate lăsa coaja

În desene animate se prezintă adesea broaște țestoase, care, din frică sau mânie, sară din cochilie și se duc. În viață, acest lucru este imposibil. Turtle poate fi separat de coajă numai în caz de deces, deoarece efectuează funcția unui schelet extern. Trebuie să spun că coaja nu numai că protejează toate organele interne ale țestoasei, ci vă permite să simțiți temperatura aerului și diferite influențe externe.

În natură există țestoase cu trunchi

Pe planetă există un număr foarte mare de soiuri de broaște țestoase: piele tare, piele, cu gât lung și chiar țestoase cu trunchi. Natura le-a înzestrat cu această parte atipică a corpului pentru un motiv întemeiat: trunchiul ajută să respire în timpul vânătorii subacvatice și să smulgă peștele mic dintre pietre.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: