20 - Soldat și băiat

Oksana nu avea voie să meargă la spital.

Vera Ivanovna a spus că fata ar trebui să pregătească lecții. Nu este nevoie să vă plimbați undeva.

Vaska a jurat, jurând că se duce acasă, Vera Ivanovna clătină din cap:







- Nu este nevoie ca ea să meargă la spitalul tău. A văzut o retragere, suficientă de la ea. Și tu vii.

Soldatul și băiatul au ieșit la gardul de fier mare, au găsit gura de vizitare și s-au găsit în vastul parc de pădure, unde se afla corpul alb al spitalului. Înainte de război exista un sanatoriu al NKVD.

Vaska știa totul aici. Pe una dintre piste au intrat în adâncurile parcului și s-au oprit în fața unei grote uriașe, complet pline cu bandaje.

Băiatul își odihni ochii și bandajele sângeroase, șopti:

Am urcat deseori la sanatoriu Vaska. Teritoriul său se învecinează pe o parte a câmpului colectiv de ferme, aici nu era păzit. Detdomovtsy găsi leneș, protorili trasee, găuri perforate și, ca lăcustele, mânca peste marginea care mergea de-a lungul gardului. Aici au crescut morcovi.

Dar sa întâmplat în toamnă, iar toamna este un timp de aur, așa cum scriu în cărți pentru citire. Aur, în înțelegerea lui Vaska, pentru că umbli cu o burtă foarte uriașă, de parcă ar fi cu adevărat aur. Și în ea, cu excepția morcovilor și a afinelor, a napilor, a sfeclei, a mazărei, a varzei și a cartofilor ... Totul se duce la furaj, este absorbit într-o formă coaptă sau brută.

Ca peștele se prăjește, își hrănesc copiii în toamnă, în frica de o iarnă lungă și înfometată. Acum, până în toamnă, era încă necesar să trăiești.

Vaska a fost, de asemenea, capabil să excavheze cartofi plantați de altcineva din paturile din primăvară, dar profitul nu este mare. Mai profitabil, știam eu, să aștept recolta. În plus, în conformitate cu sfaturile academicienilor, au început să nu planteze tuberculi întregi, ci doar ochi, secțiuni de tuberculi. Academicienii ar fi mâncat ochii, ar fi știut cât de sens le-a lovit descoperirea pe stomacul lui Vaskina.

Dar cât de grabnic ar trece parcul spitalului Vasya, el sa oprit întotdeauna în fața unei grote uriașe, cu bandaje.

Cu ochii largi de tensiune, el a rămas în munții albi, colorați cu sânge și iod. Pe spate curge răcire rece. A devenit dificil să respiri.

Aici și acum băiatul a fost entratat înaintea gropii, încercând să înțeleagă ce se ascunde în spatele acestor grămezi sângeroase: răni, strigăte, gemete, durere, suferință, moarte.

Stătea liniștit, ca o veveriță de pământ în stepă, Vaska, incapabilă să meargă mai departe. Deși știe, îl așteaptă. Ochii s-au lărgit în frică.

În apropierea clădirii principale, copiii de orfelinat au fost fărâmiți.

L-au văzut pe Vaska de la o distanță, au ridicat un strigăt:

"Un nebun!" Te-au căutat! Te-au căutat!

- Cine? Vaska a întrebat.

- Vrăbii în groapa de gunoi ... Și un prieten ma întrebat!

Au izbucnit în râs, o achiziție obișnuită. Dar au văzut în spatele soldatului, s-au liniștit. Ce fel de soldat? De ce cu Smorchkom?

Andrei nu observă atenția generală, se așeză pe trepte, se gândi. El, ca Vaska, și poate chiar mai puternic, pentru că a văzut prima dată, a lovit bandaje.

Erau ca războiul în sine, poteca lui sângeroasă, care amintea cu cruzime bătăliile nu merg departe.

Nu aveți nevoie de ziare, doar pentru a vedea aceste vârfuri de zăpadă de tifon, în creștere în fiecare zi. Dar au fost arse din când în când pentru a da drumul altor munți, și nu este număr pentru ei ...

Un semn teribil de război.

Aici, conceptele de "grele", "feroce", "sângeroase", "lungi" bătălii au devenit mai familiarizate.

Vaska, Vaska, de ce m-ai adus aici? Să-mi reamintească datoriile mele, durerea mea?

Am închis ochii pentru o clipă și cu fulgere, ca o explozie silențioasă, o rachetă mișcată deasupra capului meu, străpunând lumina pervazivă spre interior. Și spatele cenușiu al soldaților, prietenii lor, îndoiți ciudat, mari și mici, abrupți și nu foarte mult, iar Gandzyuk a avut o cocoșie ... Woo! A-ah-ah! Și uterul îi strigă aproape după el, să știe că se află în apropiere, alergând, împletinindu-se, aruncând paltoanele interferente pentru a prinde, prinde ...

Soldatul sa aruncat în sus, aproape a fugit, dar și-a adus aminte de Vaska. Se uită în spate și Vaska, ca și cum ar fi simțit, stătea pe drum cu ochii de rugăciune:

- Unchiule Andrei, nu merge! Sunt acum ...

- Vasile, îmi pare rău. Ne vom întâlni mai târziu. Vaska deveni palid chiar de la gândul că va rămâne fără unchiul Andrei.

- Ei bine, un pic, strigă el, abia audibil. Din excitarea vocii nu a devenit.

Soldatul a fost surprins de neputința lui Vaska. Asta e problema, nu poți să o arunci, ea va cădea sub platformă și va dispărea din ochi, nu o vei găsi. Și să aștepte nici o putere, auzul sofisticat Andreev aude ceasul ticăie care ticăie ca un mecanism exploziv al unor mine, în ultimele minute și secunde. Pe piață, cum să dea comercianților ceas, în timp ce ochii fotografiat și a încercat să cred că a rămas acolo. Un ceas pe acest minut chiar a treia rundă de a da, linia roșie a trecut, iar dacă nu este urmată de o explozie, atunci numai pentru că minerul împrăștiate prins, o altă figură, eventual set.

- Bine, - Vaska sa rugat în zadar. Numai voi cânta o melodie. Unchiul Andrey! Pentru răniți, voi cânta o melodie. Bine?

De la cei de mult acum, pe măsură ce se întâlneau cu Vaska, tot cursul lui Andrew, indiferent dacă voia sau nu, era indicat de băiat. Mai întâi, în mod direct, conform prietenilor și prietenilor săi, și apoi, de fapt, numai cu Vaska și, în plus, cu Vaska și nu cu pușca, dacă nu exista Vaska. Acesta este acum Andrew gândit, astfel încât pierderea Vaska ar fi pentru el, poate mai teribil decât să-și piardă pușca. Pușca este numai a lui, Andreeva, viața, onoarea și datoria lui. Și viața lui Vaskina este a lui, a lui Andreev, datoria și datoria tuturor celor care conduc Vaska. Pentru el și pentru viitorul său. Pentru toți acești copii.

Și sa dovedit că Andrei a trebuit să renunțe pentru un timp scurt, astfel încât Vaska să-și cântă cântecul soldaților răniți.

- Bine, cântă, spuse el fără un zâmbet. - Nici tu nu poți trăi fără cântece.







Lochmataya a apărut într-un costum de modă veche de dinainte de război, cu o șifonetă în jurul gâtului. Bătându-și mâinile, ea a strigat:

- Copii! Copii! Mergem în hol. Te avertizez, ascultă-mă. Dacă există vise, gemete, să nu vă sperie ...

Și mai mult. Nu cadouri și tratați! Nu luați răniții. Bonya, Bonya, asigura-te ca nimeni nu este in urma!

Bonya îi număra pe toți și se uită la soldatul care studia.

- E cu noi, Boniface! Avertizat Vaska. Spune-i că este cu noi.

- În regulă, Bonya dădu din cap. Probabil, el, ca și ceilalți, era ciudat că Smurchok a adus un soldat și chiar părea să aibă grijă de el.

Se deplasau de-a lungul treptelor de marmură într-un lanț.

coridor alb spațioasă, în cazul în care existau paturi de fier, trecut kostylyavshih întâlni răniți, trece pe langa surorile si asistente medicale, trecut legat pe partea de sus a capului, fără o față, o persoană, medicație trecut, pe masă, pe lângă camera unde pune și așezat oameni de cineva imobil, pus pe un cărucior și acoperit cu o foaie ...

Cu o privire și șoaptă, băieții se duseseră în hol.

A trebuit să Wade prin pasaje înguste, aglomerat scaun cu rotile scaune, rabatabile luptători, cârje, cioturi de picioare expuse. Dar vederea copiilor, răniții sa întors și a trecut, iar când a ajuns la locul pe scena, au început să bată din palme. Copiii au fost iubiți aici.

Andrei se așeză pe o parte, pe un scaun liber.

Sa crezut că aici, printre rochiile de pansament gri maroniu, cămăși de jos și gimnaste, nu este deosebit de remarcabil. Du-te ghici dacă este el sau al altcuiva, dacă convalescenții dau formularul, folosindu-i în filiala lor.

Dacă șeful șerpuitor nu ar fi putut ghici în Andrei să recruteze prin niște semne externe, ci mai mult în ochi.

Există în supraviețuitorii pericolului mortal recent, în opinia lor ceva ce nu era încă în mintea lui Andrei. Dar cine ar fi privit-o și ar fi determinat-o. Oamenii se uitau la scenă, așteptând concertul.

A ieșit un băiat lung, o Bonya simplă-veselă, o față îngustă, expresivă, cu buze subțiri, nervoase. El a felicitat soldații sovietici pe vine vacanța de primăvară Ziua mai și a dorit o recuperare rapidă și forțe noi pentru a lupta impotriva invadatorilor. A anunțat o melodie despre artilerie.

- Nostru! A strigat în hol.

Avem o dragoste pentru pământ în inimile noastre,

Mergem la bătălia de moarte pentru onoarea țării noastre natale ...

Glasurile izvoare ale vocii copiilor, perechele de percuție directe, compuse din cuvinte cum ar fi inima, iubirea, patria, lupta, onoarea, au acționat direct și puternic pe hol.

Poate într-o zi, într-un alt moment, într-altul, inaccesibil până în lumea postbelică, această melodie va deveni o amintire a anilor de război. Și nu va suna așa, și nu-i va umple pe ascultător cu putere. Ei bine, atunci!

Acum a fost cea care a fost principala cântec pentru acești oameni. Pentru că, dacă cuvântul "patrie" a fost pronunțat, a fost ca un strigăt al sufletului și, dacă suna "moartea", atunci toți cei care au șezut au știut-o, au văzut-o, așa cum se spune, în ochi, aproape și la atingere.

Tunari! Stalin a dat ordinul.

Tunari! Patria mea ne cheamă!

Dintre mii de baterii,

Pentru lacrimile mamei noastre,

Pentru Patria noastră: Foc! Foc!

Corul a fost realizat cu entuziasm.

În vocile copiilor, piercing sensibile, suna un adevărat apel la luptă. Andrew cu un sentiment deosebit de dornic de a-l percepe personal în legătură cu el însuși. Și cuvântul "foc!" Copii strigă, efectul a fost extraordinar.

Publicul a aplaudat, a strigat, chemând niște melodii dorite și intime. Soldatul cu o singură armată lângă Andrey și-a bătut singura mâna dreaptă pe genunchi.

Andrew se uită la vecinul său, el a crezut, nu fără mândrie, că aici, pe scenă cântând în rândul copiilor persoană Vaska aproape de el. Cu o privire am găsit o botă ascuțită, văzută cu iod, în al doilea rând. El a amintit cum a spus: „Am fost pus în mijlocul corului,“ Andrei ondulat, dar Vaska privit drept înainte și nu am văzut nimic. Era foarte serios în ceea ce privește performanța în spital.

Bonya a citit versurile:

Doner Wind în limba germană înseamnă o furtună furtunoasă,

Dacă e rău, Doner Wind - germanii vorbesc cu teamă ...

În Caucaz, Doner Veter, Doner Veter - Lozova,

Doner Wind! Din Don vântul suflă, îi suflă înapoi!

Vântul rus a suflat germanii înapoi în iad din Rostov ...

Omul cu o singură armată se aplecă spre Andrei, întrebându-se în ce direcție se afla. Brusc mirosea de eter. Fața lui era albă nenaturală, dar în pistrui. El a început să spună că sa luptat în Caucaz, a fost rănit la Malgobek și a fost așezat în Astrahan, apoi trimis aici.

- Și asta ... cum? - întrebă Andrew, îndreptându-se către o mânecă goală.

În general, am înțeles că nu era obișnuit să întrebi despre astfel de lucruri, și chiar așa, pe drum. Nu puteam să mă întreb, nu. Și răniții, cu pregătire, nu doar o dată, aparent, și nu doi, au început să-și descrie istoria militară scurtă. Sa dovedit că au acoperit retragerea, iar apoi cartușele au ieșit afară, iar Fritzii s-au urcat și apoi au mers în mână. Tovarășul a căzut, sa aplecat și nu și-a mai amintit nimic.

Vulful rusesc, germanii trebuie să moară!

Bonya a terminat poezia. Ultimele cuvinte au provocat o ovație furtunoasă. Și un om înarmat și-a lovit genunchiul.

- Și pușca? - întrebă Andrew. Ai avut o pușcă?

Omul cu o singură armată îl privi scurt.

- Ca și fără pușcă! Ți-am spus că cartușele s-au terminat.

- Cumva ... Continuă. Cu disperare, poate. Nici o comandă, știi, nu a fost. Liderul plutonului va striga în Hitler, mama lui și așa mai departe și cu revolverul în față ... Și suntem în spatele lui. Ur. Ei au mers, au strigat și apoi prietenul meu a căzut ... Asta e tot.

- Și pușca? Repetat Andrei. - Unde e pușca? Omul cu o singură armată își ridică umărul, surprins de această obsesie.

"Nu înainte de pușca, fratele mic, abia am fost târât afară". Eh, mâna ar fi în siguranță și pușca ar fi găsită!

Înclinându-se spre omul cu o singură armată, se uită la stadiul în care dansul marinar de dans "Yablochko" a fost dansat de copii, Andrei, ca și cum ar justifica el însuși, a explicat:

"Și eu, știi, nu m-am luptat ... mă duc în față." Unul armat dădu din cap din punct de vedere mecanic. Se întoarse și se uită curios la Andrei. Dar el nu arăta la fel ca înainte, nu era în viziunea lui raportul egal cu cel egal.

Probabil, Andrew, sensibil la tot felul de lucruri mici, numai că părea. Dar, cu siguranta, exista o curiozitate curioasa in ochii unuia. Fără umplutură, fără să miroasă, nu văd asta în ochii tăi ... Ce vei fi acolo? Și ce vei fi după el?

- Ei bine, bine! Du-te! Vor fi suficiente războaie pentru toți! A fost greu pentru Andrei să stea în hol. Parea ca mirosul lui acut bolnave îl sufoca. Nici măcar nu am putut să recunosc că nu era vorba de situație, ci de o conversație casuală pe care el însuși începuse.

Nu, nici măcar în el, ci într-un vecin cu un om cu o singură armată, în prosperitatea sa, ciudată, prezentă, pe termen scurt, în plăcerea sau ceva care îi permitea să fie vorbăreț, chiar și bună. Pentru că nimic nu ia spus lui Andrei despre revelația rușinoasă a recrutului. Și ar putea avea, după cum spun ei, dreptate. Andrew sa sculat și a ieșit pe coridor. Am auzit o melodie familiară din film:

Sunt la începutul ferestrei,

Ceata mă înșală ochii,

Joacă, joacă-mi acordeonul,

Rola, rola, lacrima mea ...

Andrei stătea înclinat la gura ușii și își acoperi ochii cu palma mâinii.

Aceste voci ale copiilor fără apărare ... Copiii înșiși ar ști cât de dureros este să asculte! Și această conversație cu unarmatul a lăsat o nouă povară, o nouă vinovăție asupra sufletului său. Contul este acumulat și nu există nimic de răspuns.

O femeie scurtă se îndreptă de-a lungul coridorului, alunecându-se, rămase lângă Andrei.

- Pentru noi? A cerut să zâmbească.

Andrew se uită, nu-și amintea imediat casa mică, pe care o vizita în prima zi a căutării sale nesfârșite, și mama lui Vitka.

A salutat, a explicat că a venit aici cu casele copiilor.

- Dar arma ta? Întrebă femeia. Într-o rochie albă, uzată, ea arăta mai familiară în batista ei decât acasă. Andrei și-a amintit că numele ei era Nyura.

- Nu știu, răspunse el.

- Și mă întorc aici, spuse Nyura. - Și petrec noaptea. În timpul iernii, au sosit o mulțime de soldați, dar atât de grei, Doamne ferește ...

- Am văzut-o, spuse Andrei.

- Unde l-ai văzut? În sala? Sunt reparate, vor trăi. Și cele pe care nu le duc la concert, dar cum se află carnea. Palenye, în cazul în care - nu veți dezasambla. Vedeți, au împușcat puternic pe prima linie, ceea ce a fost atât de rănit, nu?

"Și ce putem spune, ne plângem de partea noastră de femei ... Și țăranul, dacă te uiți la el, nu este mai bun." Ei au tăiat în toate privințele și au bătut și au bătut ... Cine va planta pâinea după război?

Nyura a fluturat mana, a plecat, a spus Andrew dupa ea; - La revedere.

Sa întors și a spus:

- Nu, nu ai o întâlnire prea devreme. Și nu este nevoie! Ar fi bine să nu ajungem!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: