6 Întrebări referitoare la noaptea predestinării

6 întrebări privind nopțile de predestinare

6 Întrebări referitoare la noaptea predestinării
1. Povestea Predării Nocturne a Predestinării

Noaptea Predestinării este una dintre binecuvântările care a fost trimisă numai comunității lui Muhammad. Cu toate acestea, nu toată lumea știe istoria acestui dar al Celui Preaînalt față de sclavii Săi. De la Ibn Abbas a transmis la versiunea următoare: „Într-o zi Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a spus despre un om din tribul lui Israil, care timp de o mie de luni, a purtat pe umăr de sabie în calea lui Allah. Mesagerul lui Allah „alaihi wa sallam, surprins de acest lucru, și a dorit același lucru pentru comunitatea lor, și a spus:„Domnul meu! Ați făcut-o astfel încât viața mea să fie cea mai scurtă și să facă cel mai puțin din toate lucrurile ". Atunci Allah Atotputernicul el și comunitatea a dat în noaptea de Qadr, care este mai bună decât o mie de luni - perioada în care omul a mers cu o sabie în calea lui Allah - până în Ziua Învierii. Și aceasta este una dintre particularitățile acestei comunități "(Un astfel de hadith a fost relatat de Malik în al Muatta)







Ubada bin Samit a spus: „Într-o zi Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a venit să ne informați cu privire la data acestei Noaptea Puterii. Din păcate, în acest moment a existat o dispută între doi musulmani, iar Mesagerul lui Allah „alaihi wa sallam, a spus:„Am venit să-ți spun că atunci când este vorba Noaptea Puterii este, dar din cauza celor două concura una cu cealaltă cunoștințele despre această dată a fost preluată. Poate e mai bine pentru tine. Deci, căutați Lailatul-Kadr în 9, 7 și 5 nopți. " (Bukhari)

De la Ubada bin Samit a raportat că Trimisul lui Allah, pacea fie asupra lui, despre semnele Noaptea Qadr a spus, „Semnul Nopții Qadr este că această noapte este curat și luminos și luna părea să strălucească. Este liniștită și calmă, nici rece, nici fierbinte. În această noapte, nu permit aruncarea stele, până când vine dimineața. Și un alt semn al ei este faptul că soarele răsare în dimineața netedă, fără grinzi, ca luna în noaptea de lună plină, iar shaitans această zi nu au voie să iasă cu el „(Ahmad 5/324. Hafez al-Haytham a spus că toate naratori sunt demne de încredere, și Hafiz Ibn Kathir numit isnaad bun).







4. Cultul în noaptea determinării

Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah, odată ce a cerut Mesagerul lui Allah „alaihi wa sallam:„O, Mesager al lui Allah! Ce crezi, dacă pot determina când vine noaptea predestinării, trebuie să spun că noaptea, „Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a sfătuit-o la acest Dua:“O, Allah, adevărat, Tu - iertându, iubire? ! iartă, așa că ne ierte, „într-un alt hadith relatat de Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah, a spus:“ Când vine din ultimele 10 zile ale Ramadanului, profetul strâns înăsprit Izar lui (de exemplu, implicat în închinare cu diligență specială și scoase din lor soții), angajați în închinare noaptea și trezit membrii Sf. familia ei (că și ei se rugau). " El a mai spus: "Sfântul Allah! Atât de multe lucruri frumoase descoperite în această noapte ca Allah a trimis în jos de la executarea lui! Oh, cei care dorm in camera „(referindu-se la soțiile lor!) - adică, încurajându-i să stea, de asemenea, și petrece noaptea în poklonenii- citind Coranul, rugăciunea, dhikr, câinele. (al-Bukhari și musulmani). În hadith relatat de Al-Bukhari si Muslim din cuvintele lui Anas bin Malik a raportat că profetul „alaihi wa sallam, cel mai adesea a apelat la Dumnezeu în rugăciune:„O, Allah, dă-ne în această lume bună și în Viața de Apoi bun și ne protejează de chinul în foc! "

5. Particularitățile Predestinței de Noapte

În Coran, Allah Atotputernic vorbește despre particularitățile Noctului Predestinării:

• "Adevărat, l-am trimis în Noaptea Predestinării. Cum ai putut să știi ce este Noaptea Predestinței? Noaptea Predestinței este mai bună decât o mie de luni. În această noapte, îngerii și Duhul vin cu permisiunea Domnului lor pentru toate poruncile Lui. Ea este liberă până în zori "(Surat" Predestination ", ayah 1-5)

• "Noi l-am trimis într-o noapte binecuvântată și am avertizat. Se rezolvă toate lucrările înțelepte prin ordin din partea noastră "(Surat" Decoration ", ayah 3-5).

• "Ha. Mim. Jur pe Scriptura clară! Am trimis-o într-o noapte binecuvântată. Adevărat, întotdeauna am fost îndemnați. În această noapte, toate faptele înțelepte sunt hotărâte conform poruncii Noastre, pe care noi o trimitem întotdeauna "(Sura" Fum ", versetele 1-5).

6. Răsplata pentru închinarea noaptea Predestinarea

Acesta a fost relatat de la Abu Hurayrah, poate fi mulțumit Allah „, anhu, că Profetul, pacea fie asupra lui, a spus:«Cei care stau în închinare noaptea Laylatul cadru cu credință și speranță pentru răsplata lui Allah, acestea vor fi iertate toate păcatele sale anterioare din trecut.» (Bukhari, Muslim)

Interpretarea la versetul „Noaptea Qadr este mai bună decât o mie de luni“, a spus: „faptele bune săvârșite în noapte, este mai bine că o persoană poate face pentru o mie de luni, care nu au această noapte. Adevărat, Allah Atotputernic a înzestrat comunitatea noastră slabă cu avantaje uimitoare și oportunități mari care uimi inimile și uimesc mințile. El ne-a acordat noaptea, care este egal cu și chiar depășește o mie de luni, și totuși este mai mult de optzeci de ani, o întreagă viață umană ".

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: