5 octombrie, Sf.

5 octombrie, Sf.

Prin această rugăciune ne unim cu jertfa crucii lui Hristos pentru mântuirea lumii și apelăm la dragostea pe care Tatăl o dă Fiului și întregii lumi. Rugându-ne de milă pentru noi înșine și pentru întreaga lume, noi înșine facem lucrarea de mila. Încredindu-ne pe noi înșine și pe întreaga lume lui Dumnezeu și rugându-ne cu smerenie, perseverență, încredere în voia lui Dumnezeu, pocăindu-ne de păcatele noastre, sperăm să primim datele Sf. Faustina promisiunile lui Hristos asociate cu această rugăciune.







"Preoții vor da această rugăciune păcătoșilor ca ultimul plan de mântuire; chiar și cel mai invazut păcătos va primi harul mila Mea infinită dacă va citi această rugăciune ".







promisiuni speciale asociate cu această rugăciune, sunt muritori oră: tratamentul și moartea harului creștin să fie onorat de cei care citesc această rugăciune și pe moarte, în care capul altor cititori ei.

Întorcându-se spre Sf. Faustina în 1937, în Cracovia, Isus a spus:

"În mod deosebit, apelați la îndurarea Mea pentru păcătoși la ora trei după-amiaza și, deși pentru o clipă, vă scufundați în mizeria Mea, mai ales în abandonarea Mea în momentul morții. Aceasta este oră de mare milă pentru întreaga lume. "

Cei care se roagă în ceasul milei, Domnul Isus a promis o abundență de har:

"În această oră, nu voi nega sufletul care cere suferințele mele".

"În această oră poți cere totul pentru tine și pentru ceilalți."

Hristos a subliniat trei puncte care sunt necesare pentru împlinirea promisiunilor. Rugăciunea ar trebui:

- care urmează să fie efectuate la ora 15;

- fi convertit direct la Isus;

- să se bazeze pe meritele Patimile lui Hristos.

Subiectul rugăciunii trebuie să fie de acord cu voia lui Dumnezeu, iar rugăciunea în sine este plină de speranță, constantă și legată de faptele îndurării.

Corolă la Milostivirea lui Dumnezeu







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: