12 Fetele lui Hercules

12 Fetele lui Hercules

O fiica Evrisfeya Admetus, care era o preoteasă a zeiței Hera, a zis tatălui său: „Tată, aș dori să aibă centura de Hippolyte!“ Evrisfey ia răspuns: - O vei avea, dragă fiică! Ia ordonat imediat lui Hercules să-și prindă centura lui Hippolytus.







Hercules a adunat un mic grup de oameni, dar în acest mic detașament a fost sărbătorit eroi, iar nava a navigat pe marea albastră în țara amazoanelor. Au plutit mult timp. Pe drum, Hercule și însoțitorii săi a făcut o mulțime de fapte, și în cele din urmă, au ajuns în oraș Themiscyra - capitala țărilor Amazon. Slava lui Hercule a ajuns deja în aceste locuri. Regina lui Hippolyt a ieșit să-l întâlnească pe fiul lui Zeus și să afle de ce a venit. Hercule ia spus adevărul: „Glorioasa regina am parcurs un drum lung și dificil într-o mare furtunoasă și a ajuns aici cu armata lui împotriva voinței lor prin voința zeilor am să îndeplinească douăsprezece ordine de Evrisfeya în numele său, am ajuns aici pentru a lua centura ta .. și duceți-l la fiica lui Eurystheus, care voia să-i aibă. "

Auzind aceste cuvinte adevărate regina Hipolita și era gata să dea centura lui Hercule, dar zeița Hera, care nu a încetat niciodată să intriga împotriva lui Hercules, Amazon a schimbat și în liniște a stat în rândurile lor. Ea șopti câteva Amazoane: „Nu cred că Hercules Apoi a sosit cu soldați pentru a captura regina noastră și ia-o în sclavie!“ Aceste cuvinte ale lui Hera au fost transmise de la gură la gură și, după un timp, toți amazoanii au învățat despre ei. După ce au crezut minciunile lui Hera, și-au luat arcurile și sulițele și au atacat brusc pe tovarășii lui Hercule. O luptă aprigă a început. Mulți dintre tovarășii lui Hercule au murit de săgețile războinicilor amazoni, dar mulți amazoni au găsit și ei moartea pe câmpul de luptă. Șapte dintre cei mai viteji i-au atacat simultan Hercule, dar el parried scutul lor sulițe și capturat doi dintre ei - Antiope și Melanippe. Amazoanele au fost înfrânte. Ipolit, ca să răscumpere din captivitate cutezătoare Melanippe asistentul său, a dat centura lui Hercule, și-a adus fiica lui Evrisfeya.

Hercules nu a avut timp să se odihnească de bătăliile cu Amazonii, deoarece Evrisfey ia pus în sarcină o sarcină nouă și mai dificilă. Departe, departe, pe marginea vestică a Pământului, unde Heliosul radiant coborîse din cer în fiecare seară, insula Erithia era situată printre oceanul furtunos. Aici trăia teribilul gigant Gerion, care avea trei capete, trei cadavre, șase mâini și șase picioare. Pe această insulă, sub protecția vigilentă a câinelui cu două capete Orpho și a giganticului Eurithion, celebrele vaci de Geryon au pășunat. Hercule a trebuit să-i aducă la Micene.

Hercules a mers pentru a îndeplini misiunea. Mai întâi a trecut prin Africa, a traversat deșertul cald al Libiei, a trecut prin mai multe țări și a ajuns în cele din urmă la marginea de vest a Pământului, unde era o strâmtoare mare. În memoria călătoriei sale lungi și dificile, Hercule ridică două pietre uriașe, acum numite stâlpii lui Hercule. De aici, Hercule a văzut insula Erithia departe în întinderea oceanului furtunos. Dar cum poate ajunge la el?

Hercules stătea grijuliu pe țărm și privea în depărtare. A început să se întunece. Carul lui Helios a coborât în ​​apele oceanului. O lumină uluitoare și o căldură insuportabilă s-au răspândit. Hercules se ridică în picioare, își apucă sabia și se repezi spre zeul strălucitor. Helios doar a zâmbit, văzând fiul neînfricat lui Zeus, și, având în vedere eroismele lui, ia dat barca lui de aur pe care-l în fiecare noapte, cu cai și care, a traversat oceanul de la vest la marginea de est a Pământului. Hercules coborî în barcă și îl duce pe valurile oceanului. Așa că a ajuns pe insula Erithia.

Doar Hercules a urcat pe insulă, așa cum el a fugit sângeros câine cu două capete ORFO, latratul teribil care a fost ca o furtună. L-am așteptat liniștit pe Hercules, iar când câinele sa apropiat de el, și-a scos clubul greu. Orpho a căzut la pământ mort. În acel moment, ca un uragan, gigantul Evrythion la atacat pe Hercules, dar fiul lui Zeus nu se speriase. Cu o forță teribilă, el și-a aruncat sulita, prin care uriașul a străpuns, iar Eurithion, ca o stâncă imensă, a căzut la pământ.







Hercules a condus vitele minunate ale lui Gerion la locul unde a părăsit vârful și se pregătea doar să le încarce în ea, să înoate cu ei oceanul, așa cum eroul îi ataca pe Gerion. Ca și cum trei giganți s-au aruncat pe Hercule în același timp. Dacă numai o săgeată sau o suliță a lui Hercule nu a lovit ținta, Gerion ar fi învins-o pe Hercule. Dar în această luptă dificilă de a ajuta pe Hercule la ordinul tatălui său a venit Athena Pallas. Una după alta, ca fulgerul, a zburat cu săgețile lui Hercule și a străpuns toate cele trei capete ale gigantului monstruos. Clubul lui ia bătut pe Hercule, iar Gerion sa prăbușit cu un astfel de zgomot, încât părea că trei pietre uriașe s-au prăbușit la pământ.

Traversând vacile de-a lungul oceanului, Hercule a părăsit barca pe țărm, astfel încât Helios și-a continuat călătoria lungă în noapte până la marginea estică a Pământului.

Hercules a condus mai departe vacile lui Geryon. A trecut cu ei toată sudul Europei și a întâmpinat în drum o mulțime de dificultăți. Dar cele mai mari obstacole au fost ridicate de zeița Hera. A trimis rabie la întreaga cireadă. Cu o înfricoșare teribilă, vacile se împrăștia în direcții diferite. Hercule a alergat mult timp după ei și cu mare greutate deja în Tracia a adunat cea mai mare parte a cirezii și a livrat vaca micenelor. Acolo le-a înmânat lui Eurystheus, care ia sacrificat zeitei Hera cu recunoștință pentru că a creat astfel de dificultăți incredibile pe calea spre Hercule.

A trecut puțin timp și Evrisfey a pus pe erou o nouă sarcină - de a conduce câinele Kerber, care, în regatul subteran al Aidei, păzea umbrele morților.

Un tip de câine Kerber deja infuză oroarea în oameni. Avea trei capete, de la fălcile fiecărui cap, se arătau colții ascuțite, ca niște săbii, iar șerpi imense se înfipseau în jurul gâtului cu un suier. Coada lungă a lui Kerber s-a încheiat cu capul balaurului, dând în permanență flăcări. Nimeni nu îndrăznea să se apropie de acest monstru și să lase împărăția sumbră a lui Hades.

Hercule a trebuit să depășească dificultăți enorme pentru a îndeplini această sarcină. Sa dus la sud și a ajuns la Laconia. Aici, lângă Tenar, în partea cea mai sudică a Peloponezului, Hercule coboară într-un abis sumbru. În întuneric, el nu a observat cum a ajuns la poarta care duce la împărăția lui Hades. Oprit în fața porții și se întrebă cum să pătrundă în regiunea umbrelor. În acest timp, Hermes sa apropiat de el, care a însoțit sufletele celor morți la Hades. El la introdus pe Hercules în lumea interlopă, iar Athena Pallada l-au însoțit și nu l-au părăsit până când nu a îndeplinit instrucțiunile.

De îndată ce Hercule a făcut câțiva pași, înaintea lui a apărut umbra prietenului său Meleagra. Meleager la rugat pe Hercules să se căsătorească cu sora lui Deianira, care a rămas fără apă după moartea sa, și ia cerut lui Hercules să fie protectorul ei. Hercules a promis că, după întoarcerea sa, va îndeplini cererea lui Meleager.

Trecând prin toate ororile lumii interlope, Hercule a apărut în fața tronului lui Hades însuși și ia spus că la porunca zeilor trebuia să-l ia pe Kerber afară și să-l ducă lui Evrisfey. El nu a putut insulta zeii cu un refuz și ia răspuns eroului: "Fiul lui Zeus, dacă îmi poți îmblânzi Kerber-ul fără arme, ia-o, e al tău!"

Hercules a căutat Kerber. De mult a rătăcit prin regatul subteran și, în cele din urmă, la găsit pe malul râului Acheront. Hercules sa aruncat pe câine și și-a apucat gâtul cu mâini puternice. Paznicul Hades, credincios, Hades, bătăi de rău scutură lumea interlopă. Dar, din ce în ce mai mult, Hercule a strâns gâtul câinelui. Cea lungă a lui Kerber se înfășura în jurul corpului lui Hercules, capul balaurului la capătul coastei îi zdrobea corpul eroului cu dinții. Dar mâinile lui Hercule s-au încleștat în gâtul lui Kerber și, în cele din urmă, epuizate și înjunghiate, câinele a căzut la picioarele fiului său Zeus. Hercule a adus-o pe Kerber afară din lumea interlopă și la condus la Miceni. N-am văzut niciodată un câine de lumină și am fost atât de speriat că sudoarea și spumă otrăvitoare au început să curgă din părțile laterale, iar ierburile otrăvitoare au crescut imediat acolo unde au aterizat pe pământ.

În Micene, Hercule a arătat Kerbera Eurystheus. Era atât de înspăimântat încât a ordonat să-l întoarcă imediat în lumea interlopă. Hercules la dus la Hades și Kerber a început, ca și mai înainte, să păzească umbrele morților.

Serviciul greu al lui Hercule la Eurystheus se apropia de sfârșit. El ar putea efectua ultima comisiei - Hercules a trebuit să meargă la Atlas Titan, care a păstrat bolta cerului pe umerii lui, ca să scoată din grădinile sale, fiice protejate de Atlas Hesperidelor, trei mere de aur și să le aducă la Eurystheus.

Dificultatea acestui lucru a fost că nimeni nu știa calea spre grădinile de la Atlas și nu putea să-l arate lui Hercule. Hercule a rătăcit mult timp, în multe țări el a mers în jurul și a ajuns la cel mai îndepărtat de Nord, în cazul în care râul Eridan curge. Aici, nimfele i-au spus cum să găsească calea spre Atlas. După ce a depășit multe dificultăți pe calea lui, Hercule a ajuns la marginea Pământului, unde stătea marele atlas al titanilor. Hercule se uită la Hercule, cu uimire, la titanul puternic, care-i ținea ferm pe umeri.

Atlasul la observat pe Hercules și la întrebat ce-l aducea aici. Hercules a răspuns: „Marele Atlas al voinței zeilor fac comisioane Evrisfeya El a fost cel care mi-a spus să ia în grădina trei mere de aur și să le aducă la el Spune-mi, dacă mi-ai da propria lor voință liberă .. '!? Atlas a spus, „Fiul lui Zeus, eu vă voi da mere de aur, dar pentru ca am putea merge și rupe-le off, să stea în locul meu și sprijină pe cer, astfel încât să nu se prăbușească!“

Hercule sa ridicat la locul lui Atlas. O greutate teribilă a căzut pe umeri. Se aplecă și mușchii i se umflau ca niște munți. Sudoarea sa drenat din trupul său, dar zeița Athena Pallada și-a întărit puterea, și a ținut unelmă până a apărut Atlasul. Atlasul a adus trei mere de aur, dar nu le-a dat lui Hercule, dar le-a oferit să le ducă însuși în Micenei Evrisfey. Hercule și-a dat seama că Atlas, prin vicleană, dorea să fie eliberat de obligația de a menține întotdeauna fermul și a decis să se înșele. El Atlas a spus: „Sunt de acord, Atlas, dar vă rog să-mi scuti un timp până când pot găsi o pernă pe care vreau să pun pe umeri, astfel încât acestea să nu fie presați atât de mult firmamentul.“

Atlasul cu mintea simplă a fost de acord. Apoi Hercule a luat mere de la el și sa dus la Micene. El ia dat merelor de aur lui Eurystheus, dar le-a dat lui Hercule. Apoi, Hercule le-a dat aceste mere patronei sale, Athena Pallada, și le-a întors la Hesperides, pentru ca merele să rămână mereu în grădinile lor.

Mituri despre constelația Hercule:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: