10 sfaturi pentru a deveni cel mai bun în vânzări, club de antrenament

10 sfaturi pentru a deveni cel mai bun în vânzări, club de antrenament

1. Fii sincer cu clienții. Spune-le vești proaste și vesti bune.

<<РАСПИСАНИЕ БЛИЖАЙШИХ МЕРОПРИЯТИЙ>>

2. Ține-ți promisiunile. Dacă ați promis că livrarea va fi marți, puneți-o pe ureche, așa că a avut loc marți. Deveniți avocatul clientului în compania dvs. Nu te referi la terțe părți (alți angajați sau furnizori) care nu reușesc. Este de datoria dvs. ca aceste părți terțe să execute comanda la timp, mai degrabă decât să le transmită clientului.







3. Pregătiți o ofertă pentru client în seara și în weekend. Este mai bine să petreceți timpul de lucru pe comunicarea cu clienții "față în față".







4. Faceți pentru client chiar și ceea ce nu vă plătiți. Acest lucru va ajuta la aducerea relației dvs. la un nou nivel. Va fi dificil pentru un client să vă lase în fața concurenților din cauza a ceea ce reprezintă câteva procente dintr-o reducere suplimentară, dacă aveți grijă de client.

5. Cunoaște produsele concurente mai bine decât el. Dacă clientul începe să spună că concurenții sunt mai buni și mai ieftini, puteți ști întotdeauna dacă acest lucru este adevărat sau nu.

6. Nu stați la locul de muncă - lucrați "în câmp". Speranța că clienții înșiși vor începe să vă caute, nu a făcut pe nimeni un vânzător de succes. Dacă nu există flux de apeluri, mergeți la clienții înșiși.

7. Fiți la dispoziția clienților dvs. Dacă este dificil să vă contactați, clienții vă vor schimba cel mai probabil fără ezitare, pentru cineva mai accesibil.

8. Faceți clientul ca tine, nu doar produsul pe care îl oferiți. Când produsele, serviciile și prețurile sunt aceleași pentru toți, singura modalitate de a iesi în evidență este să-i placă clienții mai mult decât vânzătorii de la concurenți.

9. Vino la întâlniri în avans. Într-o zi am întârziat din cauza unui blocaj de trafic pe o întâlnire cu clientul și acest client nu a mai lucrat niciodată cu mine. Am pierdut mulți bani. Nu-mi repeta greșeala.

10. Fii persistent. Pentru a câștiga, aveți nevoie de mult mai mult decât doriți.







Trimiteți-le prietenilor: