6 Pași simpli pentru a scoate calm copilul dintr-o plimbare,

Există un moment special în după-amiaza. Momentul în care copiii trebuie să meargă acasă cu o plimbare :)

Acesta este momentul când aici și acolo, strigă plânsul și părinții copilului ...







Copiii se luptă cu toată puterea lor. Cine plânge, cine susține, care cerbe încă câteva cercuri pe carusel ...

Iar părinții, bunicile și femeile sunt nervoase.

Acum 5 ani și m-am luptat zilnic cu temperamentul meu de doi ani. Până am învățat regulile simple care ajută la scoaterea copilului din plimbare fără nervi inutili.

A fost o vreme când m-am întors în fiecare zi cu un copil plângând și țipând. Chiar m-am îngrijorat de faptul că vecinii cred că l-am bătut)) Isteria a început chiar și în terenul de joacă și eu, gravidă, trebuia să trag un fiu care rezista și scârțâie. Am fost confuz și nu știam cum să-mi ajut fiul și să-mi țin nervii. Și de fiecare dată, mergând la plimbare, eram în preajmă inconfortabil înainte de alții)) Ce binecuvântare, acea cunoaștere mi-a venit la timp!

Deci, împărțim :) 6 pași simpli pentru a ieși dintr-o plimbare fără nervi inutili.

1. Urmăriți timpul.

Un copil este o ființă care este foarte dependentă de nevoile fiziologice ale omului. Foamea sau oboseala nu sunt realizate de el, dar ele strică starea de spirit și abilitatea de a comunica. Prin urmare, nu planificați plimbări care să perturbe somnul bebelușului și, dacă este planificat, să fie pregătiți pentru ca bebelușul să facă isterie și să se refere calm la el.

2. Rezultă de la punctul 1. Luați întotdeauna gustări și apă cu dumneavoastră.

Adesea, un morcov sau o pâine de paine poate salva situația. Hrăniți-vă copilul periodic cu delicatese utile și el va experimenta mai puțin disconfort.







Copiii flămânzi și nu cei flămânzi sunt oameni complet diferiți. Apropo, este valabil si pentru soti :)

3. Sugerați-vă să mergeți la toaletă.

Chiar și copiii, care au mers mult pe oală, se pot "juca" pentru o plimbare. Aceasta nu înseamnă că sunt descrise. Acest lucru înseamnă că disconfortul de umplere a vezicii urinare va crește și nu pot urmări cauza nemulțumirii lor încă. Multe mame confirmă faptul că un copil care dorește foarte mult să scrie devine nervos și jignitor, de multe ori lipsit de atenție și distras. Prin urmare, este mai bine să oferim din nou, decât să forțați o crudă să îndure. Mai ales înainte de a vă sugera să părăsiți site-ul :)

4. Creați repere inteligibile.

Dacă spui copilului: "Plecăm în 5 minute", apoi așteptăm ca în 5 minute să fie de acord să-i oprească săpatul fascinant în nisip - este inutil. Copilul nu cunoaște sentimentul de timp, deci trebuie să oferiți instrucțiunile cele mai ușor de înțeles. De exemplu, de 3 ori pe deal. De 5 ori pentru a leagă pe leagăn. Finalizarea castelului cu un prieten.

5. Concentrați-vă pe întoarcerea dvs.

Nu spune: "Totul, trebuie să ne întoarcem acasă, să mâncăm și să dormim". E atât de plictisitor! Este mai bine să puneți accentele în mod diferit: "Acum ne vom întoarce acasă, iar când vă vom trezi plini de energie, vom avea o mușcătură și vom merge imediat în parc (la locul de joacă, porumbeii hrăniți, jucați mingea ...)!". Copilul are nevoie de o imagine luminată care să-i încălzească sufletul)))

6. Fii consistenta.

Aceasta, de fapt, este cel mai important punct. Dacă cel puțin odată ce cedezi la convingere, du-te la ocazia copilului după isterie, atunci această metodă va fi amintită de el, la fel de eficientă. Dacă este timpul să mergeți acasă, atunci este timpul să mergeți acasă. Și da, copilul are dreptul să-și exprime nemulțumirea. Și noi, ca adulți, suntem oameni înțelepți și echilibrați, putem accepta aceste emoții, fără iritare și contra-acuzații. Trebuie chiar să ne justificăm și să explicăm motivul de multe ori. Este suficient să spunem că este timpul să ne întoarcem acasă și o dată - de ce.

Încrederea voastră interioară va fi sprijinul copilului. Iar data viitoare, dacă sprijinul este puternic, se va baza pe voi în totalitate.

Lăsați plimbările să aducă numai bucurie!

Cu dragoste,
Olga Svistunova

Adăugați la FB

Adăugați la VC

Canalul meu YouTube

Nu ratați!

6 Pași simpli pentru a scoate calm copilul dintr-o plimbare,







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: