3 moduri de a scăpa de anxietate inutilă pentru copiii dumneavoastră

3 moduri de a scăpa de anxietate inutilă pentru copiii dumneavoastră

Psihologul și cronicarul de la Letidora, Irina Leshkova, ne spune despre pericolul unei anxietăți materne inutile, de unde vine și cum să nu-ți transformi viața în iad din oboseală și tensiune.







Calm, doar calm! Anxietatea maternă este cunoscută aproape tuturor mamelor. Pentru o dată în viață, fiecare femeie a devenit nebună pe baza îngrijirii unui copil și a fricii pentru el.

• Fierbeți vasul copilului până la a cincea aniversare. Ei bine, până la trei ani!

• beți copilul numai în apă fiartă. Nu credeți, dar se întâmplă!

• panică dacă copilul refuză să ia micul dejun înaintea grădinii;

• nu începeți animalele de companie, deoarece le este frică de infecții;

• La 20 de grade de căldură, îmbrăcați copilul cu o căldură globală și o pălărie pentru o plimbare;

• frică să lași copilul să se ducă într-un zbor liber, să cadă dintr-o dată pe deal sau să se rupă de pe scări (astfel încât să-l asigurați oriunde sau să nu vă lăsați să explorați spațiul);

• menținerea unei curățenie ideală, aproape sterilă, în casă;

• Contactați imediat medicul dacă copilul are o febră de 37 de grade;

• Nu primiți niciodată o bona, pentru că nu aveți încredere în sângele altcuiva cu un străin;

• Ți-e frică să-i dai copilului pentru câteva zile bunicii tale (la urma urmei, nimeni altcineva nu știe cum să-ți tratezi cel mai bine copilul).

Știți aceste situații? Bine ați venit în clubul mamei anxioase. Cel mai probabil, sunteți hiperintellectual și aveți totul sub control, veți reuși să faceți un milion de cazuri pe unitate de timp. Scutecele sunt spălate și călcate, pe sobă supa este făcută din legume ecologice pentru copil, da, ești aproape mama perfectă! Și cu siguranță sunteți familiarizați cu senzația de tensiune constantă și de anxietate că nu aveți timp sau că faceți rău. Sunteți foarte sensibili la somn sau nu dormiți suficient, aveți vise tulburi, vă este frică să urmăriți știrile la televizor, întotdeauna credeți că un accident se va întâmpla copilului. Și de multe ori vă este frică să faceți o greșeală.

Am fost speriat, mărturisesc. Mai ales cu primul copil. Da, mi-e teamă de a treia, ce trebuie să ascundă. În ciuda faptului că există mult mai multă experiență și cunoștințe.

Frica și anxietatea se epuizează foarte mult, privând mama de bucurie și plăcere.

De ce se întâmplă acest lucru și de unde "picioarele" cresc de la anxietatea maternă?

3 moduri de a scăpa de anxietate inutilă pentru copiii dumneavoastră

Cauzele anxietății materne

• Lipsa experienței și a cunoștințelor. Aveți primul copil, nu înțelegeți ce să faceți cu el și cum funcționează.

În acest caz, totul este în ordine, lipsa de cunoștințe în timpul nostru este o problemă ușor rezolvată.







Dar bănuiesc că acest motiv este prea simplu pentru a fi adevărat. În spatele anxietății sunt de obicei procese psihologice mai profunde.

Deoarece este mai ușor să interzicăți sau să reasigurați decât să simțiți o anxietate și o insecuritate constantă.

Vestea proastă este că anxietatea și controlul matern sunt transmise copiilor ca un mod de viață. Acest lucru se întâmplă complet inconștient. O mamă tulbură este mai probabil să crească un copil anxios. Și deja un adult poate auzi vocea aceleiași mame înăuntru - "nu bea lapte din frigider!" Sau "pune pe o pălărie - prindeți o răceală!". Numai că această voce nu va mai fi pentru el însuși, ci pentru copilul său.

Și cu cât sunt mai îngrijorați, cu atât mai mult conduc copiii la diferite cercuri de limba engleză sau la școli de dezvoltare timpurie.

Și cum să nu cedezi influenței în masă? Toți conduc, dar eu nu? Dintr-o dată, mi-e dor de ceva? Și cum să o pregătești acum pentru școală? Toate gătiți, atunci este corect. Și nu funcționează! Deci sunt o mamă rea? Tensiunea si anxietatea sari imediat. Familiar?

Dificultatea este că, pentru toate nocivitățile sale, atât pentru mama, cât și pentru copil, anxietatea crescută este de obicei prost înțeleasă.

Și adevărul este, de unde știu dacă lovesc un băț dacă trăiesc așa toată viața mea? Dacă hiper-controlul și hiper-îngrijirea pentru mine este norma? Cum pot schimba sistemul cu instrumentele sistemului?

E destul de dificil, dar poți. În primul rând, cu ajutorul unui psiholog. În al doilea rând, există și o modalitate independentă de ao descoperi în tine, de exemplu, încercând să te concentrezi pe sentimentele tale. Sentimentul oboselii constante, tensiunea, insomnia, incertitudinea cu privire la corectitudinea acțiunilor lor, autocritica, dorința de a face totul perfect sunt cele mai straluci markeri ai anxietății ridicate.

3 moduri de a scăpa de anxietate inutilă pentru copiii dumneavoastră

Cum să scapi de anxietate inutilă

Deci, ești o tânără tulburătoare. Torturat și obosit. Și îți dai seama că ești îngrijorător inutil și creezi probleme pentru tine și pentru copil. Ce ar trebui să fac? Imediat voi spune că sfatul în spiritul "opriți îngrijorarea și începeți să trăiți" nu funcționează. Este imposibil să oprim doar să facem ceva care este profund încorporat în viața noastră. Dacă ar fi fost așa de ușor, atunci care ar fi problema noastră? Dar te poți ajuta, te susține, știind că ești aranjat într-un mod alarmant.

Lifhaki, în calitate de psiholog și ca mamă mare, sunt următorii:

1. Conștientizarea și observarea. Îmi dau seama că, în general, sunt o mamă tulburătoare, ceea ce înseamnă că am tendința să mă duc într-o panică pe un loc plat. Și de fiecare dată când alarma se ridică, îmi spun: "Opriți-vă! Ce se întâmplă acum? ".

O astfel de oprire face posibil să nu zboare automat într-un scenariu familiar, ci să încetinească, să înțeleagă ce se întâmplă și să facă o alegere. Înțelegerea și cunoașterea anxietății vă ajută să faceți o "modificare a vântului". Există într-adevăr un dezastru dacă bunica îi ia copilul timp de două zile? Sau este amploarea consecințelor negative atât de mari și mai degrabă o panică, pentru că, în general, este predispusă la anxietate?

Luând responsabilitatea pentru anxietatea ta, este mult mai ușor să oprești controlul asupra lumii din jur.

Este dificil să te descurci cu lumea, și cu tine însuți este mult mai ușor.

2. Sănătatea și bunăstarea emoțională a copiilor. Acesta este cel mai bun marker al a ceea ce faci bine. Nici articolele din reviste inteligente despre cum să ridici și să ridici în mod corespunzător un copil, nici sfatul prietenilor și mamei nu vă vor spune cât de bine.

Deoarece nu există modalități corecte de a crește copiii sau de a crește copii, există acelea care se potrivesc cu tine și cu copilul tău.

Acestea sunt cele mai corecte. Dacă copilul este sănătos, curios, învață cu bucurie lumea din jur și ești la fel de fericit ca mama, mulțumit și calm - excelent, ai găsit calea corectă de maternitate. Dar un copil fără listă, adesea bolnav și neinvitat poate doar să semnaleze că mama este epuizată sau nerăbdătoare anxioasă.

3. Nu are grijă și îngrijorare, ci contactul emoțional cu copilul. Poate că acesta este cel mai bun mod de a calma anxietatea! Ne facem griji când nu știm cum este bine, când pierdem contactul cu realitatea, mergând în fantezii negative.

Comunicând cu copilul, încredințându-l, bazându-se pe sentimentele și sentimentele sale, ne întoarcem la noi o legătură cu realitatea și sprijinul.

Când fiica mea spune cu încredere: "Mamă, nu sunt rece, sunt bine", nu vreau să mă îngrijorez în panică, forțându-mă să port un pulover cald. Uneori, întrebarea simplă "ce vrei?" Poate să facă minuni, pentru că numai așa putem vedea copilul nostru, să fie în dialog cu el, nu cu temerile noastre, deoarece copiii nu sunt incognito Terra, chiar și cei mai mici dintre ei pot spune multe despre în prezent. Și pentru a cere. Trebuie doar să învățăm cum să ascultăm.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: