15 Locuri care inspiră Petersburgii

Recent, orașele rusești au început să se schimbe în mod activ: apar noi spații de artă, săli de curs, cafenele și baruri. Aceste schimbări sunt posibile numai datorită persoanelor care își fac orașul mai bine. Ele sunt energia pozitivă a orașului, dar care este taxa pentru ei?







S7 Airlines companie aeriană împreună cu The Village a decis să facă o serie de ghiduri ilustrate dedicate celor șapte orașe din Rusia: Sankt-Petersburg, Rostov-pe-Don. Nijni Novgorod, Kazan, Ekaterinburg, Kaliningrad și Soci.

Pentru aceasta am ales reprezentanți străluciți ai fiecărui oraș, care o schimbă spre bine. Acestea vă vor duce în locurile care le inspiră și vă vor spune de unde provin idei noi.

Eroii din Sankt Petersburg:

15 Locuri care inspiră Petersburgii

Mikhail Statsyuk

15 Locuri care inspiră Petersburgii

Serghei Bondarev

Artist, designer de marcă Bondarev, co-fondator al mărcii "Sonya Marmeladova" și o rețea de saloane de coafură "Buckle"

15 Locuri care inspiră Petersburgii

Anastasia Nesterenko

Își lansează blogul despre Petersburg
@snova_nastia și a deschis un club offline
de interese @classroomsociety

Descărcați hartă
Sankt-Petersburg
în format PDF

Petersburg, orașul a trei revoluții, un impact izbitor asupra persoanelor cu energia lui - el aduce. Trăim într-un moment în care oamenii sunt împărțiți în clanurile lor cu o arie bine definită. Gandeste-te pentru tine: „Acest restaurant este foarte mult în mintea noastră, nu este plin de farmec“, „Nu merge la muzeu, sunt plictisit și jumătate beat boem“. Petersburg șterge, de asemenea, orice frontieră, în intervalul de la Hipster pensionarului: tinerii au un obicei de mers pe jos în Teatrul Mariinsky sau petrece duminica, la Ermitaj, iar petrecăreții de la Premiul de Artă Contemporană numit după Serghei Kuryokhin critici de arta eminent și proprietari de galerii va oferi cote la orice ravers în Mosaique Club. Este obișnuit să intrăm pe teritoriul străin. În unele părți ale orașului, acest lucru se simte foarte puternic. Plimbare pe lista mea, și dacă vei cădea brusc în dragoste cu St. Petersburg, am avertizat.







15 Locuri care inspiră Petersburgii

Mikhail Statsyuk

Furnizat de serviciul de presă al Muzeului Street Art Streetartmuseum.ru

Când Dmitri Zaitsev, om de afaceri și proprietar al unei fabrici de materiale plastice laminate, a declarat că va deschide un muzeu de artă stradală pe teritoriul fostei sale producții, nu a fost creditat. Dar, în cele din urmă, spațiul uriaș sa deschis cu o expoziție rezonantă "Motivul pentru pace", în cadrul programului paralel al Manifestului "Bienala" 10. Apoi băieții au organizat un concurs pentru Present Perfect și o serie de programe educaționale cu Hermitage și St Petersburg State University. Acest sezon este dedicat temei migranților, iar artiștii din întreaga lume sunt atrași de muncă, inclusiv chiar zeul artei stradale Gaia. Primul și până acum singurul exemplu de gentrificare reușită în oraș.

Cu Sankt-Petersburg, am avut o dragoste la prima vedere. Cred că acesta este cel mai bun oraș din Rusia. Totul mă inspiră aici: arhitectură, atmosferă, ritm, oameni. Poate că am avut noroc să trăiesc doar în centru, așa că am idei atât de ideale despre oraș.

În ultimii trei ani, mi-am limitat ieșirile la oameni, deoarece m-am aruncat în capul meu. Acum, factorul principal în alegerea unui loc de odihnă este apropierea de casă sau de muncă. Desigur, atmosfera, audiența și confortul interior influențează de asemenea alegerea. Sunt foarte persistent în preferințele mele și dacă mă îndrăgosesc de un loc, voi merge doar acolo.

15 Locuri care inspiră Petersburgii

Serghei Bondarev

Designer, fondator al asociației de creație „Kulturra“, co-fondator al brandului „Sonia Marmeladov,“ și de coafură rețea de saloane „Hedwig“

Locul ăsta a fost o adevărată descoperire pentru mine. Acesta este situat lângă Muzeul Faberge. Interiorul aici este realizat în spiritul apartamentului pre-revoluționar al unui vampir-colector excentric. Mobilierul de epocă și picturile sunt combinate cu scaune creative și o companie uimitoare de artiști și musași. Ce facem în umbre așa cum este.

Italiană st. 37

Pentru mine nu există o definiție a energiei care conduce St. Petersburg și viața noastră în acest oraș. Uneori se usuca: ne trezește mai târziu în dimineața și vă va duce la Rubinstein - micul dejun și de a recupera de la distracție vineri; uneori, este în plină desfășurare, se extinde lista de noi linii în jurnal, cu îndrăzneală să umble pe Nevski și în orice minut nu permite chiar și pentru masa de prânz. Ea este în nopți albe, în lalele de la Kazan, în întoarcerea acasă dimineața.

15 Locuri care inspiră Petersburgii

Anastasia Nesterenko

Își lansează blogul despre Petersburg
@snova_nastia și a deschis un club offline
de interese @classroomsociety







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: