Tractor - câștigat - dinamo - în al cincilea meci al finalei Cupei Gagarin

• Tractor - câștigat - dinamo - în al cincilea meci al finalei Cupei Gagarin

"Tractor" a desfășurat "Dynamo" în Chelyabinsk

"Tractor" a câștigat la Moscova al cincilea meci final al Cupei Gagarin, permițând Dynamo să câștige 0: 3. Cu cinci minute înainte de sfârșitul întâlnirii, golul câștigător a fost marcat de Andrey Kostitsyn.

În cel mai strălucit meci final al Cupei Gagarin, "Traktor" a câștigat "Dynamo", iar acum seria va continua miercuri în Chelyabinsk. În primele două etape, echipele au schimbat trei goluri, însă punctul în această întâlnire a fost stabilit de Andrey Kostitsyn.

Ceea ce ar spune apoi Dynamo, dar la începutul meciului, ei "oșteptau", ca și cum ar crede în avans că victoria acasă de la ei nu va merge nicăieri. Se pare că în al patrulea joc din Chelyabinsk, albastrul și albul au găsit singura cale spre succes, fără a da o șansă adversarului și refuzul de a continua un astfel de joc ar fi greșit. Dar totul este ușor pe hârtie și în pre-meci descompus, și nimeni nu ar fi putut prezice că, în al patrulea minut, fundașul Roman Derlyuk, care doresc să arunce pucul de pe bot, cad în Bulis și apoi pierde în viteza de Stanislav Chistov. "Tractorul" a ieșit în joc, ca și în ultima luptă, Dynamo nu putea decât să înțeleagă că au dreptul chiar și pentru două greșeli.

Pentru asta și a plătit prima perioadă - aproape cel mai rău în playoff-ul cu Oleg Znaroka.

Tractorul a simțit, în timp, slăbiciunea gazdelor și, odată, oamenii de la Chelyabinsk au zburat. Nu avea noroc, cu excepția faptului că Nichushkin, care nu și-a folosit șansa, dar Anton Glinkin tocmai a aruncat în colțul apropiat. În minutul șapte, Oleg Znarok a luat un timp de așteptare, atât de trist pentru evenimentele de echipă a avut loc pe gheață. Dar o pauză și o conversație serioasă cu echipa nu au ajutat. Vladimir Antipov a marcat cel de-al treilea gol, "Luzhniki" în șoc, iar jocul părea să fie pierdut în nouă minute.

Poate că acest lucru se va întâmpla cu o altă echipă, dar nu pentru nimic la o conferință de presă, Znarok a fost ofensat de fraza că Dynamo a fost îndoit. " În 99 de cazuri din 100 după 0: 3 timp de nouă minute schimbați portarul - și acolo, după cum deduce curba, pentru a salva astfel de meciuri este posibil numai în cazul în care concurentul aruncă să joace. Tractorul a rămas în joc și a continuat să apese pe toate laturile dezamăgitului "Dynamo", dar proprietarii nu s-au îndoit și Alexander Eremenko a rămas la poartă. Se pare că nu pentru că Sharychenkov neexperimentat se afla în rezervă, ci pentru că nu-și predă semnul propriu.

Al patrulea element al cehilor, care joacă de obicei centrul înainte „pluralistă“ Soin, a continuat miracole: în mai puțin de un minut mai târziu, după ce a aruncat pucul Gorokhov a finalizat Jakub Petruzalek.

Cel de-al doilea puc abandonat a revenit în cele din urmă entuziasmului de vânătoare Dynamo, deși "Tractorul", așa cum a putut, a încercat să-și impună hocheiul rival. Dar păstrează Serghei Soin nu a reușit: un jucător de hochei cu experiență, calități de lunetist care nu au fost principalul avantaj (pentru aproape 650 de meciuri în elita, el a marcat doar 85 de goluri), au aruncat pucul între clapele cu precizie Garnett. Contul a devenit egal, dar "Tractor" a trebuit să se gândească la păstrarea lui. Sirena a fost foarte ușurată cu privire la sfârșitul celei de-a doua perioade.

În cea de-a treia perioadă a fost deja o luptă egală cu puterea - echipele păreau să se gândească la orele suplimentare.

Hot a devenit după eliminarea Katichev și Graniak, ca de obicei, situația de pe gheață Valery Nichushkin a explodat. Dar cu cinci minute înainte de sfârșitul celei de-a treia perioade, Andrei Kostitsyn a marcat, eroul neclar al Cupei Gagarin, care, dacă scorul, este un obiectiv foarte important.

Seria va continua cu un meci miercuri, la Chelyabinsk. Și conducerea "Tractorului" va trebui acum să rezolve problema lui Nichushkin, care a fost ordonat luni să vină la locul echipei naționale junior din Rusia.

"Gazeta.Ru" a realizat o difuzare online a meciului "Dynamo" - "Tractor".

Alte materiale, știri și statistici pot fi vizualizate pe pagina KHL.