1 aniversare a nunții

1 aniversare a nunții

Prima aniversare a vieții de familie este numită nuntă de bumbac. Acesta este chiar începutul relațiilor maritale, înțepenirea personajelor în condițiile vieții domestice și o etapă foarte importantă în viața noilor mireni. Această perioadă se caracterizează prin faptul că viața cotidiană și viața de zi cu zi încep să intre în viața soților. Soțul și soția s-au cunoscut deja între ei ca soți și acum își construiesc propria fericire pe baza observațiilor pe care le-au primit.







Numele ei a fost dat la această aniversare a nunții din cauza fragilității materialului, chintz. El este la fel de fragil ca o căsătorie, care are 1 an. Dar există și o altă opțiune pentru apariția numelui de aniversare. În primul an de căsătorie, tinerii petrec mult timp în pat, iar patul lor devine în curând la fel de fragil ca și chintz-ul.

Un cadou tradițional pentru aniversarea vieții de familie - produse din țesături (în special din chintz, desigur): lenjerii de pat, fețe de masă, perdele, prosoape. Apropo, acestea sunt obiecte de uz casnic foarte necesare, utile la începutul unei vieți comune, când soții încep să dobândească proprietăți comune, dar și o tradiție. Din cele mai vechi timpuri, ei au încercat să dea daruri numai casei pe care o doreau pentru o nuntă de bumbac.

Un soț trebuie să-i dea o rochie soției sale pentru o nuntă de bumbac, așa cum spune proverbul: "Rochia celei de-a doua zile a fost deja uzată".

Practica nunții spune că soția și soțul ar trebui să facă schimb de eșarfe de bumbac pentru a-și consolida uniunea. În plus, darurile de soț și soție unii altora nu ar trebui să fie doar bumbac, dar concentrarea lor ar trebui să fie iubirea, semnele și simbolurile iubirii. De exemplu, o inimă calico de dimensiuni reale sau ireale este destul de potrivită nu numai pentru a vă bucura a doua jumătate, ci și pentru a se conforma tradițiilor.

La un an după nuntă, se obișnuiește să se deschidă una dintre cele două sticle de sampanie, care au fost date tinerilor în ziua nunții (cea de-a doua sticlă, așa cum este obișnuită, este deschisă pentru nașterea primului născut din familie).

Martorii și cei mai buni prieteni, precum și părinții sunt invitați sărbătoresc aniversarea nunții.

În ceea ce privește tradițiile de nuntă, cele mai multe dintre ele au fost mult uitate. Dar unele dintre ele sunt încă păstrate și au supraviețuit până în ziua de azi. Una dintre cele mai importante ceremonii de nunta, care a venit la noi din cele mai vechi timpuri, este asociat cu amintirea iubirii și fidelitate. Soții și-au dat reciproc batistele de bumbac pentru prima lor aniversare de nuntă. Aceasta a fost o lungă perioadă de timp, și a fost întotdeauna o tradiție. O ceremonie a fost determinat să considere că tânărul soț și soție la aniversarea căsătoriei lor, bumbacul schimbat nu numai cu batiste de cadouri, dar, de asemenea, legat în mod necesar la fiecare alte eșarfe donate de noduli care simbolizează dorința lor de a păstra timp de mai mulți ani dragostea lui. Legarea nodul din esarfa, soțul sau soția a făcut promisiuni unul altuia că dragostea lor a răcit după un an, și ei sunt dispuși să poarte prin senzație de viață, fidel însoțitorului său. Pe scurt, ceremonia de nunta este ceva ca un jurământ de dragoste și loialitate, dar acest jurământ a fost dat un an de la nunta si este o confirmare a sentimentelor de cuplu care a trăit un an de căsătorie. După nodulii au fost legați și jurămintele și promisiunile rostite cuvintele rituale să spun că este necesar, în opinia strămoșilor lor, a avut forța o vrajă. Cuplul, în picioare cu care se confruntă reciproc și se țin de mâini reciproc, a trebuit să spun la unison cu următoarele cuvinte: „Deoarece nodurile legat ne puternice, iar cuvintele noastre sunt puternice. Ca și vântul, un reveler pe teren se va trezi, așa că bucuria și fericirea vor veni întotdeauna cu noi ". După ritualul a fost completat, batiste legat cu noduri pe ele se ascund într-un loc secret și păstrat acolo pentru tot restul vieții, atâta timp cât unul dintre soți moare. Și numai cu plecarea de la soțul sau soția acestei lumi complot propria lui putere, eliberând astfel de date de celelalte promisiuni soț.







În Rusia sa crezut că, dacă ritualul de înnodare a fost realizat corect, atunci o astfel de familie ar trăi mult, amiabil și fericit. Și ocolește partea sa de vreme rea și acolo va fi ordine și pace în casă!

În mod tradițional, în afară de toate greutățile asociate cu pregătirea unui cadou pentru soțul ei, tânăra soție, bineînțeles, se pregătea să se întâlnească cu oaspeții. Ea brodase o față de masă, care era apoi acoperită cu o masă festivă. Din moment ce hainele au fost cusute de către proprietar și nu au fost cumpărate în magazin, soția a făcut o rochie de sărbătoare pentru ea și soțul ei pentru această sărbătoare. Pentru el - o cămașă brodată cu un ornament pe guler, pentru sine - un sarafan, de asemenea, decorat cu broderie. În aceste ținute le-au întâmpinat oaspeții. În plus, urmând tradiția, o soție tânără ar trebui să petreacă toată vacanța într-o rochie tipărită. Îl purta de dimineață și indiferent dacă vin sau nu oaspeții, a intrat într-o rochie de bumbac înainte de apusul soarelui.

Felicitări pentru nunta de bumbac:

Anul a fost totul pentru tine,
Totul în jur părea nou.
Și am deschis anul acesta
Îți place codul secret!
Dacă au existat chiar dispute -
Acum ai uitat de ei,
Odată pentru prima aniversare
Ți-ai invitat prietenii.
Ce îți doresc prietenii tăi?
Lasă familia să fie puternică!
În fiecare an - ca primul an -
Lăsați-l să aducă numai miere!

Deja întregul an, pentru că suntem o familie,
Dar inima îngheață dulce:
Draga mea soție
Tot la fel pentru mine - un mister.
Cât de bun este pentru mine singur cu ea,
Pot fi tare, curajos cu ea,
Vom înțelege întotdeauna unii pe alții,

La urma urmei, suntem un singur - suflet și corp.
Și protestează un toast
Pentru că drumul meu a aprins
O stea mai luminoasă decât alte stele!
Pentru faptul că toată viața mea a strălucit!

Îmi ridic paharul pentru soțul meu!
Soțul meu îmi este dat de soartă.
Cu el nu este rece în frigul iernii,
Cu ea este rece în căldura tropicală.
Aici am trăit împreună cu el timp de un an.
Au mințit unii pe alții - nu mă ascund.
Au fost multe îngrijorări și necazuri,
Dar am devenit într-adevăr o familie.
Soțul meu este o forță reală:
Înclinați-vă bine la umăr.
Pentru dragostea ta, dragă "mulțumesc!"
În noaptea asta, voi șopti de mai multe ori.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: