5 opinii cu privire la modul de a intra în domeniul asigurărilor și a reuși


Yuri BUGAEV, președinte al Consiliului Asociației Brokerilor și Consultanților Profesioniști în Asigurări:

Cariera în asigurări este o oportunitate de a vă realiza ca persoană, de a deveni un profesionist. Acest domeniu de activitate este foarte amplu, necesită o abordare creativă, o auto-îmbunătățire constantă. Venind la asigurare cu mai mult de 40 de ani în urmă, nu m-am așteptat ca aceasta să dureze o viață. Este foarte important ca profesorii și mentorii mei să fie oameni foarte competenți și întreprinzători. Aș dori să sper că cunoștințele și experiența mea vor fi utile, ajutându-i pe alții să-și aleagă calea vieții. Probabil, criza nu este cel mai bun moment pentru construirea unei cariere, dar experiența și competențele mai valoroase dobândite acum pot fi. Nu puteți să amânați nimic, să așteptați un mediu favorabil. Trebuie să trăim, să studiem, să lucrăm în condițiile existente și să recunoaștem, iar succesul va veni.







Nikolai GALUSHIN, director general adjunct al Ingosstrakh IJSC:

Îmi pot împărtăși un exemplu din experiența mea. Educația mea nu era legată de asigurare. Un curs opțional în această specialitate a respins dorința de a se gândi la asigurare ca pe o activitate de interes. Cu toate acestea, am apărut la interviul de la Ingosstrakh și în doar câteva minute m-am îndrăgostit de echipa de angajați a companiei cu care am fost prezentat. A doua zi am mers la lucru. Din prima zi am fost fascinat de tot - comunicarea cu oamenii, proiecte interesante, comunicarea cu profesioniști de afaceri de excepție, care au lucrat la Ingosstrakh. Cred că cariera mea a fost foarte reușită, în mare parte datorită dorinței de a munci, de a învăța, de a inventa, de a îmbunătăți.







Vladimir NECHEPA, Vicepreședinte, șef al Asigurărilor de retail din Rosgosstrakh:

Astăzi, fiabilitatea societății de asigurare, politica tarifară competentă, portofoliul de asigurări echilibrat, rețeaua regională ramificată, sistemul eficient de compensare a pierderilor sunt deosebit de importante. Toți acești factori ar trebui să devină garanția activității de succes a asigurătorului în această perioadă dificilă. În acest an, în cadrul noului model de recrutare a agenților, recrutați lunar, pregătiți aproape 2.000 de agenți noi în întreaga țară. În ceea ce privește salariile, în compania noastră, agenții primesc tipuri de asigurare de bază de până la 25 # 37; comisioane din primele colectate. Acest lucru permite celor mai de succes dintre ei să câștige pe lună 100 de mii de ruble sau mai mult. Și suntem foarte mulțumiți de acest lucru, deoarece munca de agenție este complicată, iar agentul aduce fonduri foarte mari companiei.

Irina HOMINICH, șeful Departamentului de Asigurări REA numit după GV. Plekhanova, doctor în economie profesor universitar:

Învățământul superior de asigurări este o combinație între cunoștințele teoretice fundamentale, aptitudinile practice și competențele. Mi-ar lua aici și abilitățile de auto-educație, pricepere și obiceiul de a lucra pe tine însuți. Astăzi, universitățile nu îndeplinesc pe deplin nevoile afacerilor de asigurări în specialiști. La pozitiile de conducere ale societatilor de asigurari sunt fizicieni, matematicieni, istorici si oameni cu o educatie de profil in domeniul asigurarilor economice mici. Cheia pentru rezolvarea problemei este în mâinile întregii comunități ruse de asigurări, care este obligată să colaboreze cu universitățile pentru formarea programelor educaționale moderne. Nu există cursuri și seminarii corporative, centre de formare care să înlocuiască învățământul superior de înaltă calitate, ci doar să îl completeze. Acestea sunt lucruri diferite și nu trebuie confundate.

Natalia KOMARNITSKAYA, șef al Morgan Hunt Asigurare de asigurări:

Cea mai ușoară cale de a începe o carieră în acest domeniu este să devii agent de asigurări. Acești specialiști sunt mereu în căutare. Solicitantul acestui rol ar trebui să fie capabil să desfășoare negocieri de succes cu primele persoane, să aibă perseverență, capacitatea de a convinge și să lucreze cu o obiecție, abilitatea de a construi relații pe termen lung cu clienții. Un agent de succes care a început să lucreze într-o companie de asigurări are toate șansele de a deveni un manager, iar după un timp - un director, inclusiv propria agenție. Șansele de a construi o carieră strălucită în asigurări nu sunt doar vânzătorii. Cariera specialiștilor din back office este mai sistematică și mai receptivă la planificare - actuarii, asigurătorii și finanțatorii pot, de câțiva ani, să-și calculeze cu exactitate calea în companie.







Trimiteți-le prietenilor: