10 Motivele cele mai incredibile pentru o pauză de fibră optică sau un imn pentru instalator de la un reprezentant al unuia dintre

Nivelul 3 este una dintre cele mai mari companii de telecomunicații din lume.

Fred Lawler, vicepreședinte senior, Global Field Services, a postat în blogul său primele zece cele mai ciudate și neobișnuite cauze ale deteriorării liniilor de fibră optică.







Suntem bucuroși să prezentăm atenției dvs. traducerea articolului. Fotografiile sunt clicabile.

"Compania noastră are mai mult de 57.000 de mile pe distanțe lungi și 27.000 de mile de cabluri subterane. Acest lucru ne face să devenim unici. Dar aceasta include și unul dintre cele mai grave lucruri legate de rețeaua noastră. Acestea sunt diferitele tipuri de daune pe care le vedem pe liniile noastre de comunicare. De la excavatoare rătăcitoare până la veverițe nebune - există atât de multe moduri diferite de a semăna haos în rețeaua noastră, care este pur și simplu uimitor!


De-a lungul anilor, am văzut fragmente de fibre care variază de la pur și simplu frustrant la complet de necrezut. Amintiți-vă tot ce am văzut, mi-am dat seama că se poate întâmpla ceva la cablu - și se întâmplă de obicei. Așadar, permiteți-mi să vă prezint primele zece cele mai enervante și ciudate rupturi ale fibrelor (cu fotografii reale de la echipa mea).

1. Cea mai mare durere de cap și cea mai comună cauză de deteriorare a fibrelor provine de la companii de construcții și excavatoare care nu sună înainte de a începe saparea! Odată ce am avut o funcționare defectuoasă în California, unde angajații unei companii au săpat un șanț și au găsit o țeavă de oțel la o adâncime de aproximativ 4 metri sub pământ. Puteți presupune că vor chema pe cineva și vor încerca să se asigure că țeava nu conține nimic periculos, cum ar fi gazul sau uleiul, dar nu. Au sărit în șanț cu un ferăstrău și au tăiat tubul și cablurile noastre! Doar un grup de geniali!

2. Deși putem încerca să raționăm cu oamenii, astfel încât ei să nu atingă cablul nostru subteran. Nu putem face nimic cu următoarea noastră cea mai mare splinteră în secțiunea din spate. Acestea sunt veverițele! Dacă luați toate animalele din întreaga lume, aproape toate daunele provocate de animale provin de la acești mici pui de pui. Lucrarea de proteine ​​este un enorm 17% din daunele noastre totale numai în acest an! Dar permiteți-mi să adaug că această cifră a scăzut de la 28% anul trecut și continuă să scadă, deoarece am adăugat protecție prin cablu în rețelele noastre. Sincer, nu înțeleg un astfel de apel foarte mare de cabluri pentru proteine. Băieții noștri din această zonă s-au gândit la producătorii de cabluri care suspectează în glumă utilizarea uleiului de arahide în izolația cablurilor. Dacă aveți idei noi despre cum putem face față acestor rozătoare, aș vrea să le aud de la dvs. Căutăm întotdeauna modalități de îmbunătățire.

3. Cel mai mare criminal următor este natura mamei și condițiile sale extreme de vreme. Aș putea completa 10 pagini cu povestiri despre uragane, alunecări de teren și furtuni de zăpadă cu care trebuia să ne ocupăm. Un incident deosebit de memorabil a fost în timpul alunecărilor de teren din Utah, cu câțiva ani în urmă. Am încercat să restaurăm cablul printr-o râpă care avea o lățime mai mare de un sfert de milă și era plină de apă plângăcioasă. Toate autoturismele și camioanele speciale sunt lipite în noroi pe axe. Am lansat câteva jet-uri și bărci pentru a încerca să tragem cablul prin defileu și să facem reparații, dar nu am avut noroc. În cele din urmă trebuia să trag printr-un cablu din brațele mici. Am făcut lucrarea și, din fericire, nimeni nu a fost rănit. Dar era foarte înfricoșător.







6. Cred că unul dintre motivele cele mai stupide pentru dezactivare este actele de vandalism. Acest lucru nu se întâmplă foarte des, dar, desigur, mai des decât ar trebui. Oamenii au tăiat uneori fibre
cred că au valoare și pot fi vândute în părți. Sau le distrug în alte moduri. Putem să atribui aproximativ 7% din întreruperile noastre anuale persoanelor,
folosind cablurile noastre cu fibră optică pentru ... ... practică fotografiere! Cel mai adesea, acest lucru se întâmplă în zonele tulburi ale orașelor. Realizarea de reparații necesită, de obicei, trimiterea unor salariați angajaților noștri, doar pentru a nu le face nimic. Apropo - nu este cupru!

7. Tot ce am spus până acum ar putea fi considerat o slujbă de zi cu zi. Dar din când în când aud despre ceva atât de neobișnuit încât vreau doar să spun: "Ce? tu
Ce, glumești? ". Acesta a fost cazul cu perturbările recente din California. Un mic avion a încercat să aterizeze la Aeroportul Internațional Burbank și a ratat pista, coborând în zona rezidențială. El a bătut suporturile care au susținut liniile noastre optice, tăindu-le. Nimeni nu a fost ucis. Dar n-aș vrea să zbor cu tipul ăsta!

8. Și da, la începutul acestui an, nu a existat o furtună de gheață în Chalfont, Pennsylvania, care a bătut niște ramuri de copac. Ramurile au căzut pe cablurile de alimentare ale PECO Electric,
care atârnă și se așeză pe cablul de comunicare. Cablul a prins foc în mai multe locuri, în timp ce era atârnat în aer, înconjurat de ramuri de gheață. Gheață și flacără!

9. Nu știi niciodată ce să te aștepți în timpul unui dezastru natural. M-aș întoarce împotriva veveriței în fiecare zi, ca să nu mai întâlnesc alte creaturi
se găsesc în timpul unui uragan. Aligatori, șerpi și rechini - nu veți dori să le întâlniți niciodată pe cablurile deteriorate. Dar uneori se întâmplă. De exemplu, în timpul
curățarea după uraganul Katrina, unul dintre managerii noștri, a fost la aproximativ 2 mile de țărm când a văzut un rechin de metri într-unul din tranșele din apropierea fibrei noastre. aceasta
poate cea mai incredibilă întâlnire cu lumea animală, pe care o putem numi astăzi!

10. Și, în cele din urmă, niciodată, să nu subestimezi un domn din sud cu un excavator și o pușcă. Vă amintiți cum mă simt vandalismul? Ei bine, eu am cele mai bune pentru tine la sfârșit.

A fost odată un proprietar de pământ a cărui proprietate este situată la granița dintre Georgia și Florida. El a fost supărat la Departamentul Florida Transporturilor, pentru că el a crezut că a primit suficienți bani atunci când au dobândit dreptul de fel, atunci când extinderea autostrada care trece prin proprietatea sa. Nivelul 3 are o fibra optica de-a lungul călătoriei, astfel încât el a fost supărat pe noi. Odată ce a decis să se răzbune. A sărit de pe excavator a ajuns la granița dintre Georgia și Florida, iar pe marginea ROW, din Georgia săpat un șanț de 2 picioare lățime și 10 de picioare lungi. Apoi sa coborât în ​​groapă și a tăiat tubul și fibra. Apoi a călătorit 15 de picioare spre sud și a săpat un al doilea șanț, repetând exercițiul cu cablu și țeavă în zona Florida. Atunci când ofițerii noștri de teren au sosit la fața locului, domnul proprietar îi aștepta cu o pușcă 12 calibru! A interzis oricui să repare fibra, amenințând cu armele. Când poliția a sosit, domnul moșier sa întors la partea Georgiei și a declarat că el a avut nici o idee despre modul în care sa făcut prejudiciul. El era dincolo de jurisdicția lor. Martorii nu au fost, și tot ce poliția ar putea face - este de a vorbi cu ei și să încerce să-l forțeze să mărturisească. Cel puțin am reușit să reparăm daunele. Dar, în timpul unei conversații cu reprezentanții legii, domnul proprietar a devenit furios și a spus că se va întoarce mâine și va reduce fibra. A fost o recunoaștere a intenției de a comite o infracțiune și normele de competență asupra nu este acoperit. Ha! A fost arestat, justiția a triumfat în cele din urmă.

În ciuda tuturor incidentelor, fie catastrofe naturale, animale sălbatice sau proprietari supărat, mă bucur că am o echipă de profesioniști cu experiență, care sunt gata să meargă în jos, în șanț, a face reparațiile necesare și de a recupera de la orice probleme. Ceea ce ei nu au confruntat cu această echipă se poate ocupa orice. "







Trimiteți-le prietenilor: