29 - I

Multe lucruri surprinzătoare și de neînțeles mi s-au întâmplat în ultimii ani în Cecenia. A existat un muftiu, Ahmad Kadirov, care a spus: problema ruso-cecen, am să-ți spun cum să rezolve problema ruso-cecen în Rusia un milion de ceceni și 80 de milioane din Rusia, fiecare cecen ar ucide 80 din Rusia, așa că îndrăznesc problema-cecen rus. Apoi, același Ahmat Kadîrov a devenit capul pro-rus al Ceceniei, iar atunci când fie militanții, FSB a explodat la stadion, fiul lui Ahmed, Ramzan Kadirov, Kremlinul și a mers sub lentilele de camere din intreaga lume sa întâlnit cu Putin. Și întreaga lume a văzut un nou lider ereditar al Ceceniei. Într-un costum sportiv și un papakha.













După începutul războiului, Dangi a încetat să mai lucreze, a mers toată ziua în jurul satului cu un zâmbet rătăcitor. Toți prietenii Dangi au spus că în curând vor fi multe înmormântări, în timpul nopții trebuie să dormi să rămâi treaz la o sărbătoare funerară. Și nu este necesar să lucrăm deloc, pentru că acum Dangi va mânca multă carne în fiecare zi.

Și odată ce Dangi și-a pus cele mai bune haine și a plecat din sat. Înainte ca Danga să nu meargă nicăieri și a fost întrebat: unde ești, Malh Dangi? În Samashki, a spus Dangi. Am multe lucruri de făcut în Samashki, sunt sute de morminte săpat, și va exista o batjocură așa cum nu a fost pentru întreaga mea viață!

În Samashki au venit rușii. Au ucis pe toți: bărbați, femei, bătrâni, copii. Au aruncat grenade acasă. În curtea școlii, pe plopi, uitându-se la ferestrele oarbe din sălile de clasă goale, mladsheklassnikov spânzurat și apoi ars cadavrele din aruncătorul de flăcări. Și au scris pe zid de cărămidă: "Muzeul expune: viitorul Ceceniei". Pentru o zi mai mult de două sute de morminte au apărut pe cimitirul Samashkinsky.







Trimiteți-le prietenilor: