2131 Merită să cumperi decât este mai rău decât subiectele de vizualizare Chevy Field

Mă plimb prin saloane, îl urmăresc pe Niva. În primul rând, am căutat Shevi Niva pentru 285.000-314.000 r. Părea totul în ea. Dar apoi m-am dus la alte saloane și am început. - Toți managerii au început în mod unanim să spună că Shevi - este același salon numai brusc și mai frumos. Și în reparații este mult mai scump. Sunt ca un cetățean rus obișnuit care nu dorește să plătească bani pentru frumoasele părți rotunjite ale mașinii și pentru interiorul răcoros, mă gândesc! Nu este mai bine să cumpărați fier vechi, de încredere! (2131). Și nezamorachivatsya? Oricum, mașina va deveni inutilă într-o zi, se va sparge și va trebui înlocuită. De exemplu, acum nu văd o mare diferență între Chevy și 2131 pentru performanțe de conducere, fiabilitate. O diferență de 3-4 mii kb este pentru mine mult. Fă-mă afară dacă poți ... M-am înșelat?






Și mai mult. Am văzut două versiuni de 2131: 1) 1.8 carb 2) 1.7 Ing. Ce credeți că este mai preferabil?

Forumul are 15 ani

Salutări!
Și ce se cere de la mașină de scris?
1.7i mai bine, dar 100 ml pentru o mașină mai mare decât 2121 nu va mai fi superfluă.

Dacă aveți nevoie de un sistem complet de acționare și de 5 uși (și nu de 3), în curând, vagonul IZH-21261 al stației de tracțiune integrală va ajunge la dealeri.

1.Nu avem nimic de-a face. chiar și la 2131 și a pus GUR, Shevy mai bine să conducă
2. Nu, aspirator, GTZ pe Chevy importat. frâne - exact mai bine.
3. Productivitatea și distribuția uniformă a fluxurilor
4. Cel puțin cel nou nu are cum urlează ca cel vechi.
5. Ei bine, bine - în câmpul obișnuit, se pare că nu a mers niciodată
6. Mi sa părut că un loc mai plăcut pe asfalt
7. Aceasta nu este o afacere - oamenii supraviețuiesc și nu la astfel de viteze, și vor sufla o lovitură la 30 km / h. cel mai important lucru este că shniva va da mai multe șanse să supraviețuiască.

da, repararea caroseriei este mai scumpă, dar deci vă plimbați o duzină, nu o daltă. de ce n-aș lua o daltă - aruncă copacii în fiecare zi.

Dacă am înțeles corect, ați descris avantajele lui Chevy.
Ei bine, atunci, pentru:
1) sunt de acord, dar 2131 este o mașină grea. și ar trebui să fie în control nu este mai rău. Este pierderea în aerodinamică (vânturile laterale).
2) frânele sunt cele mai probabile.
3) soba este ca o sobă, la 30 de gr de îngheț cineva va fi fericit.
4) Izolarea fonică se face pe orice mașină.
5) hmm. Nu știu .. Nu știu. Și este mai bine?
6) Este mai bună optica? Ei bine, nu stiu! Este mai frumos. Totuși nu xenonul.
7) din impactul frontal cu o viteză mai mare de 80 km în orice sov.mashine va fi tocat.
Ei bine, atunci, să zicem că am zdrobit bara de protecție de la Chevy - am pregătit câteva sute de dolari. Și așa în tot. Dragă, e în sală!

Masina necesită: capacitate, permeabilitate (munți, lut, pante abrupte, pământ). Și un alt drum de 450 km de-a lungul autostrăzii și la 3 km de-a lungul "pădurii". -D

Atunci de ce e lunga, nu scurta Niva? Chevy nu este mult mai încăpătoare 2121. Prin urmare, această chestiune într-o cantitate de usi? Cu cât este mai puțin, cu atât mai bine pentru astfel de condiții de utilizare. Îmi amintesc în 2131 a cadrului (nu a auzit despre corpul cedat în mijlocul podelei?) Și, practic, toate la fel pentru asfalt (și chiar peste scurt), dar nu pentru „munți, argilă, pante abrupte, terenuri.“ Deci, ia asta 21214!

Masina necesită: capacitate, permeabilitate (munți, lut, pante abrupte, pământ). Și un alt drum de 450 km de-a lungul autostrăzii și la 3 km de-a lungul "pădurii". -D

Atunci de ce e lunga, nu scurta Niva? Chevy nu este mult mai încăpătoare 2121. Prin urmare, această chestiune într-o cantitate de usi? Cu cât este mai puțin, cu atât mai bine pentru astfel de condiții de utilizare. Îmi amintesc în 2131 a cadrului (nu a auzit despre corpul cedat în mijlocul podelei?) Și, practic, toate la fel pentru asfalt (și chiar peste scurt), dar nu pentru „munți, argilă, pante abrupte, terenuri.“ Deci, ia asta 21214!

Hmm .. locul este mai mare în 2131. Special comparat. Și ceea ce înseamnă "nu are un cadru" este ceva din domeniul fanteziei! Anterior, s-ar putea să nu aibă, dar acum totul este normal acolo cu corpul. Și apoi, dacă e cinstit, atunci Niraz nu a văzut-o pe Niva înfricoșată! Nu puteți pune legătura.
Da, îmi place mult mai mult decât multă vreme. dar unde voi pune familia. Aceasta este întrebarea. în spatele spațiului cathostrofic mic.


Încercați să mergeți undeva în pădure, în pustie, pobuksovat în gropile de pe :-D de 11 ani, vopsea poobdirat vehiculului pe ramuri, și apoi spune-me- dacă doriți, atunci cumperi o masina pentru 10 bucati?

Dacă întrebarea financiară este acută, atunci doar 21214, altfel - shniva.


Atunci de ce e lunga, nu scurta Niva? Chevy nu este mult mai încăpătoare 2121. Prin urmare, această chestiune într-o cantitate de usi? Cu cât este mai puțin, cu atât mai bine pentru astfel de condiții de utilizare. Îmi amintesc în 2131 a cadrului (nu a auzit despre corpul cedat în mijlocul podelei?) Și, practic, toate la fel pentru asfalt (și chiar peste scurt), dar nu pentru „munți, argilă, pante abrupte, terenuri.“ Deci, ia asta 21214!

Da, n-am mai văzut pe cineva îndoit la mijlocul anului 2131, și nu doar pe mine. Din anumite motive, toată lumea a auzit - dar nu a văzut? Și nu a văzut - pentru că acest lucru nu este și nu a fost. Aceste povești au fost inventate de cei care acum și de cei din jurul lui Shniva dau bătuți, nu spun nimic altceva decât trupul, nu iese în evidență. Însuși la 31 de 3 ani otezdil, Shevy - un an, mai bine Shevy în Rusia acum nu este nimic. Da, cel de-al 31-lea are un volum mai mare de marfă. Dar manipularea este mult inferioară, Chevy - rapidă, ușor de manevrat, 2131 - este un rezervor, ciudat și lent. O altă întrebare? menționate aici 3-4000 kilobakov ca diferența de preț, nu chtoyto ceva în valoare de 21214 3 kilobaka mai ieftin Chevy și 2131 -. puterea de 1.5. Și ce, cu excepția faptului că ceea ce se petrece pe Chevy și confort nu merită? Merită!
_________________
san







Da, n-am mai văzut pe cineva îndoit la mijlocul anului 2131, și nu doar pe mine. Din anumite motive, toată lumea a auzit - dar nu a văzut? Și nu a văzut - pentru că acest lucru nu este și nu a fost.


Ai văzut un milion de dolari? Nu, nu este. Dar acest lucru nu înseamnă că nu există (c) Nu vă amintiți-vă de filme
Desigur, corpul îndoit este prea mult, dar ca rezultat - blocarea ușilor - un fapt (plâns, totuși).

Cel care a pus întrebarea a indicat condițiile de funcționare de mai jos. Deci, pentru ei, cel mai bun este fie 21213/21214, fie ShNiva (pentru iarba de iarnă poate fi mai bună și 2131). Dar, pentru GUR, este prea mult să plătesc 3-4 kb (pentru confort nu voi spune, pentru că în măsura în care am înțeles pentru asta este 2111).

Forumul are 13 ani

Auto: Honda Accord Lada 2114

UAZ-Hunter! Fiți atenți la asta - nu este păcat să trageți de-a lungul râurilor, pe curs, desigur, nu o fântână. Dar pentru bureți, este ceva. rece:


Cel care a pus întrebarea de mai jos a indicat condițiile de funcționare. Deci, pentru ei, cel mai bun este fie 21213/21214, fie ShNiva (pentru iarba de iarnă poate fi mai bună și 2131). Dar, pentru GUR, este prea mult să plătesc 3-4 kb (pentru confort nu voi spune, pentru că în măsura în care am înțeles pentru asta este 2111).

Și la GUR, volan reglabil, panou electronic, pachet electric, electromirror pentru a adăuga confort mai bun decât 2111 nu a încercat? Ei bine, despre pătrunderea, siguranța rutieră și nu spuneți că totul este "inclus" în set! Încearcă, se numește Chevrolet-Niva.
_________________
san

Forumul are 13 ani

Locație: de la un forum conex

Auto: a fost Shevi-niva (88 de ticăi), acum Patriotul


Ai văzut un milion de dolari? Nu, nu este. Dar acest lucru nu înseamnă că nu există (c) Nu vă amintiți-vă de filme


Apropo, am văzut, și mai mult lamaie, nimic spectaculos!
_________________
san

Și la GUR, volan reglabil, panou electronic, pachet electric, electromirror pentru a adăuga confort mai bun decât 2111 nu a încercat? Ei bine, despre pătrunderea, siguranța rutieră și nu spuneți că totul este "inclus" în set! Încearcă, se numește Chevrolet-Niva.

Forumul are 13 ani

Locație: de la un forum conex

Auto: a fost Shevi-niva (88 de ticăi), acum Patriotul


Dacă atât al doilea și shnivy du-te, pentru că în cazul în care din nou, pentru a compara Niwa, aceste avantaje sunt diferența de preț, îmi place acest gând, chiar și în standardul shnivy deshevshe Niva este obținut prin luarea în considerare a adăugări și echipamente. Și în birou - Shniva în același câmp, bine, poate puțin mai rău.
_________________
san

Forumul are 15 ani

Și în birou - Shniva același câmp, bine, poate puțin mai rău.

Acest lucru nu este adevărat, doar pentru că Niva pe transportor are mai mult de un deceniu, iar bolile copiilor au câștigat. Și chiar piesele sale originale de schimb sunt masive, accesibile și ieftine, care în timp ce nu puteți spune despre Shniv. Acest lucru este greșit, atunci când o dragoste sinceră pentru modelul împiedică evaluarea obiectivă Da, shnivy mai confortabil și mai dinamic, mai urban, dar pentru acest lucru este, de asemenea, relativ zaplatila- Niva transversală. Sau veți încerca și asta?

Forumul are 13 ani

Locație: de la un forum conex

Auto: a fost Shevi-niva (88 de ticăi), acum Patriotul


Acest lucru nu este adevărat, doar pentru că Niva pe transportor are mai mult de un deceniu, iar bolile copiilor au câștigat. Și chiar piese de schimb originale sunt disponibile masiv și ieftin, care în timp ce nu puteți spune despre Shniv. Este greșită atunci când o iubire sinceră pentru model împiedică o evaluare obiectivă. Da, Schniva este mai confortabilă și mai dinamică, mai urbană, dar pentru aceasta și ea a plătit pentru traficul în străinătate în Niva. Sau veți încerca și asta?

Nu chiar, încerc să evalueze în mod obiectiv spun că 2131 yuzal 3 ani (120 tykov) și dragostea nu sa schimbat, dar Chevy a luat în mod conștient, când a existat o chestiune de a înlocui lung Niva. Întrebarea a fost aceeași ca și în cazul în care discutăm, ne gândim, să luăm 2131? Bunica merită o mulțime, Shevy? Da, este mai scump, dar. Am descris deja diferențele sale, mi-am dat seama dacă merită să plătesc pentru asta? Și el a răspuns, da! Da, Chevy mai urban, dar nu din cauza terenului: Ne pare rău pentru ei în tufișuri și grătarul vâlcele, bara de protecție mai slabă, dar are UAZ. Un transfer în prolezaniya sentiment de noroi în Shnivy și Niwa practic identice: la Niwa de bază mai scurtă, aici atu, y Shnivy - un ecartament mai mare, iar partea de jos netezite, care permite de a reduce rezistența la târăște pe burtă, GUR - în noroaie, în general, lucru necesar de conducere fără efort Te răsuciți. Apropo, undeva în jurnalele a fost să le compare și concluzia este - o profesioniști complet uompensirovany pe de altă parte și aceeași permeabilitate.
Acum, pe piese de schimb si de design: Chevy - același Niva corectat out-uri (Mount PRM, handout, corp armat, etc.). Detaliile sunt aproape toate nivsko-clasice, pentru injectare - de la 10k și 15k. nodurile originale astfel încât este puțin probabil ca eșecul lor (cum ar fi torpile, ornamente interioare, și alte tipuri de locuințe de filtrare). Deci prețul acestor piese și disponibilitatea lor - în mod clar în orice magazin.
_________________
san

Forumul are 15 ani

Nu este lățimea șinei, ci liberul și cauciucul. Niva vctaet, atunci când el se duce la stomac, și netedă sau aspră cu de altă parte, nu există nici o diferență între simți cu ușurință reușita Nyvka VLI-10 izolate 5, dar un cauciuc, nu am văzut pentru Shnivy poate doar ghinion?
2131 nu este Niva, acesta este Long Niva și este foarte diferit de el în ceea ce privește calitățile rutiere.
În cuvintele tale, există multe contradicții, să faci cel puțin ceea ce știe să urce, dar să-l bată este păcat.
Nu vreau să spun nimic rău despre Shniva, poate că într-o zi voi trece de la 214 la ea, dar va fi "într-o zi".
Prețurile pentru parantezele nu se va compara, dar în ceea ce privește aspectele operaționale, vă sfătuiesc să citiți acest forum poveste emoțională cu privire la impactul frontal nevezuhu- Shnivki două luni, nu atât de moarte și ce costuri și hassle vosstanovlenie- șase luni se ridică la o treime din prețul unui nou . Acestea sunt problemele operaționale care pot afecta pe oricine, și care îndrăznesc să Shnivy mai grele (sper că este doar pentru ziua de azi)
Prin urmare, repet ceea ce am spus deja. Cel mai bine este de a pune pe la începutul parametrilor de flacara adecvat Land Cruiser, dar în cazul în care banii nu este suficient, trebuie să alegeți din două rele. Vrei lazit- Niva, pe care doriți să efectueze lent întreaga clasă de 2131 de căutare COMPARAȚIE (Brainer cu vaze) confort, dinamica mai bune, oglinzi, ferestre, etc. - să ia shnivy. Am aceleași nivovsky „clopotele și fluierele“ de rutină nu tulpina, iar pe timp de noapte văd drumul corect și rotiți forțele de direcție este suficient (nu se observa, chiar și în noroi), am făcut Shumka, a pus muzica buna, inundat peste tot. unde puteți Castrol și al treilea an de durere nu știu.

Forumul are 13 ani

Locație: de la un forum conex

Auto: a fost Shevi-niva (88 de ticăi), acum Patriotul

Dar diferența este ușor să se simtă reușita Nyvka VLI-10 izolate 5, dar un cauciuc, nu am văzut pentru Shnivy poate doar ghinion?

În cuvintele tale, există multe contradicții, să faci cel puțin ceea ce știe să urce, dar să-l bată este păcat.

dar, în ceea ce privește aspectele operaționale, vă sfătuiesc să citiți acest forum poveste emoțională cu privire la impactul frontal nevezuhu- Shnivki două luni, nu atât de moarte și de ce costă și hassle vosstanovlenie- șase luni se ridică la o treime din prețul de noi. Acestea sunt cele mai operaționale probleme care pot afecta pe toată lumea și care sunt mai dificile pentru Shnyva (sper că acest lucru este valabil doar pentru ziua de azi)

Prin urmare, repet ceea ce am spus deja. Cel mai bine este să setați parametrii la începutul flăcărilor, Land Cruiser, dar dacă banii nu sunt suficienți, atunci trebuie să alegeți dintre rele. Vrei să urci, Niva,


vrei sa dai incet o clasa intreaga de 2131, vrei un COMPARE (confortabil cu un VAZ) confort, - ia Shnivu.

Andrei Pr. Am scris (a):

Și de ce ca o opțiune de a nu lua 2120. Locuri foarte mult. Gur e acolo. de fapt, același 2131 numai cu un nou corp. Pe traseul 130-140: răciți: ușor. Ei bine, poate puțin mai mică decât 2131 și cu atât mai mult dacă există un drum în pădure - va trece: rece. Există acum 8600-8700 și 2131 - 7900.


280 mii în valoare de 2120! Astăzi m-am dus să văd. - Scumpe!
Ei bine, atunci, există 3 rânduri de scaune și, în general, arată foarte gigantic! - ca un microbuz :-D. De asemenea, nu este prevăzut un spațiu pentru portbagaj și mi sa părut un scaun șofer strans.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: