620 de mii de ruble - și ești doctorat.

Corespondent al "KP" a aflat cum să cumpere un grad științific

Două zile au trecut. Sa dovedit că ea învață în două universitate „Cetatea“, dintre care unul nu este nici mai mult, nici mai puțin - MSU. este angajat în știință, lucrează cu tinerii. „Sensation“ - ne-am gândit că consiliul editorial a fost frumusete scrise de mână și a luat o haină de lumină nu este mai mic decât prețul în mașină, care a sosit.







Euforia a început să se topească atunci când conversația a atins cele două teze și alte probleme profesionale. Curând a fost confirmat: nu există minuni în lume. Tânăra noastră doamnă este fiica rectorului unei mari universități, în care sa apărat și lucrează acum. Adevărat, Papa a demisionat în această primăvară și a predat scaunul prin moștenire fiicei sale celei mai mari, sora eroinei noastre. La acea vreme, o întreagă echipă de profesori a lucrat pentru fete.

Cu toate acestea, această poveste nu are legătură cu viața de familie în profesie, ci despre modul în care resursele administrative funcționează în sistemul de știință și educație. Lucrările pentru "fiice" sunt scrise în mod strălucit, și articole științifice, "lucrători" ai părinților și lecturi cu aceștia se pot împărtăși - este imposibil să se demonstreze nimic. Noi și alte universități am crescut astfel de clanuri, care, se pare, nu pot face față cu Ministerul Educației și Științei.

O alta alarmanta: această tânără, eforturile lui tati clasate în mediul academic, de la un simplu profesor în cinci ani va fi șeful departamentului, apoi merg lucrurile. Și costul antrenamentului anual, să zicem, la facultatea economică a Universității de Stat din Moscova - 272 de mii de ruble! Pentru mulți, el este un brand. Oamenii iau împrumuturi, le scot din pungă în covor, doar pentru ca aceștia să aibă cunoștințe acolo. Ce fel de cunoștințe poate da acest "profesor"?

fb vk g gp ok ml wp

Hare este așezat pe ciuc și scrie. Există un Fox:

- Teza despre felul în care conducă Harriers.

- Unde ai văzut asta?

La intrarea în peșteră se află Leul, alături de el există o grămadă de oase de vulpe, lupi. ursi.

Concluzie: nu contează ce este disertația ta, este important cine este supraveghetorul tău.

Site-ul promite: "Puteți alege un supervizor dacă comandați o disertație în compania noastră!"

Complet chestionarul online: subiect, specialitate, termeni, universitate, recenzii, recenzii etc. - în general, la cheie. Tema de dragul "furtului" de la eroina noastră este universitatea familiei ei. A doua zi, apelul:

- Dar în lista de prețuri aveți de la 115 mii.

- Depinde de ce universitate. Încă mai aveți articole, eseuri, adversari. Prețurile indicate sunt începute.

- Cum rămâne cu supraveghetorul?

- Draga mea, asta e pentru o taxă. Liceul tău este urât - găsind vina. Este foarte dificil să găsești un lider adecvat. Și că el și consiliul aveau influență. În medie, la Moscova costă de la 350 mii. Și în cazul tău va fi mai scump.

fb vk g gp ok ml wp

Pe Internet, ordinele de lucru științific sunt luate destul de deschis. Foto: Pe Internet, ordinele de lucru științific sunt luate destul de deschis.

- Nu cred în aceste sume! - exclamă Oleg Melnikov. Profesor al departamentului de management al firmei Baumanka. - Eu lucrez cu studenții mei, le dau ideile mele, împreună le aducem în minte. Și aici pentru 115 mii pentru a scrie la cineva de muncă? Se pare că trebuie să muncesc un an pentru 20 de mii pe lună? E amuzant. Vă puteți imagina calitatea lucrării dacă este scrisă de două ori mai repede? Și cine va lua de la tine? Apoi, trebuie să rezolvați problema cu disonentul pentru niște bani. Știu că principiul "scrieți recenzii bune elevilor mei absolvenți, dar eu sunt al tău" este înfloritor, dar nu în universitatea noastră.







Apropo, destul de ciudat, există universități cinstite în țară în care nu vă puteți apăra pentru bani. Sunt puțini. Mark Levin. Profesor al Școlii superioare de economie, explică:

- Cu cât este mai mare procentul de deduceri pentru an și cu atât este mai scăzut procentul de protecție, cu atât este mai cinstit instituția. Aceasta este o evaluare obiectivă a cunoștințelor. Pot să garantez personal pentru universitatea noastră și pentru Școala Rusă de Economie.

Nu ar fi atât de mulți artiști, dacă nu pentru afluxul de clienți. La început, teza a fost cumpărată de cei care doresc să facă o carieră. Apoi sa dovedit că protecția este o cale legală de înclinare a armatei. Studiul postuniversitar este o amânare, iar gradul de candidat al științelor este o scutire completă de obligația militară. În criză, mulți au amintit că în structurile de stat gradul este o creștere cu 25% a salariilor. Și, uneori, adevărați studenți postuniversitari - "tadpoles" - studiază, de asemenea, studiul: studiul a fost realizat, lucrarea a fost demarată, dar nu se ține la curent. Dar, în afară de lipsa timpului, cercetătorii tineri au încă multe probleme pe care le pot rezolva numai cu ajutorul banilor.

- Mecanismul de perforare a oamenilor de știință de la stânga vă permite să rămâneți departe de oamenii de știință. - spune Yuri Gartsev. profesor, doctor în economie, care a scris o teză de mult timp la comandă. - Aplicarea pseudo-dizertațiilor distruge chiar sistemul de evaluare a lucrărilor - nimeni nu poate garanta acum calitatea unui produs științific. Cercetătorii-profesioniști sunt direcționați spre munca la jumătatea timpului în stânga, în detrimentul acestei lucrări. Toate acestea reduc prestigiul oamenilor de știință în ochii societății, agravează calitatea cercetării.

Într-adevăr, nimeni nu vine în minte pentru a cumpăra titlul de campion mondial în patinajul de figura. și un candidat sau doctor de științe istorice - la un moment dat.

- Goes val înapoi - sigur Harz - funcționari sau oameni de afaceri, am scris teza de acum 20 de ani a demisionat și s-au grabit în știință - a condus departamentul, unde a protejat o dată. Copiii noștri învață acum de la ei pentru bani nebun. Și de ce ai nevoie de o diplomă dacă nu se află nimic în spatele ei? Se diluează doar cartea de raport a rândurilor în orice nișă profesională! Gradele sunt necesare numai de către medici, unde arată nivelul calificărilor.

Doctorii sunt totuși de vânzare.

Și așa în toate sferele.

- Ministrul Educației mi-a arătat un set de nouă dizertații candidat, diferența dintre ei numai în titlu, - a spus Dmitri Medvedev. La acel moment, președintele, la o întâlnire la Comisia de atestare superioară. - Cum poate fi acest lucru profanat într-o asemenea măsură? La urma urmei, acest val tulbure va acoperi într-o bună zi alte elemente ale sistemului, se va extinde și la alte domenii ale cunoașterii, cum ar fi metastazele.

Apropo, cuvântul "inovații", pe care le auzim adesea de la putere, înseamnă "cunoștințe noi". Avem din ce în ce mai puțini dintre aceștia - numărul de studii și brevete scade an după an.

Acesta oferă mai multe opțiuni de răspundere penală a producătorilor și a consumatorilor de teze feroase pentru a atribui grade în afaceri (MBA și DBA) în modul de Vest, pentru antreprenori și manageri nu râvnit mai mult pe candidați și medici. Se spune despre nevoia de responsabilitate publică, care la cea mai mică falsificare a permite expunerea tuturor participanților la lanțul, le-a numit oficial de nume, iar consiliul de vânzări dizertație pentru a închide pentru totdeauna. Dar cu corupția și inventivitatea noastră este greu de crezut.

VAK în sine a anunțat în repetate rânduri lupta cu stânga. Ultima dată când am crescut numărul de publicații necesare pe tema doctoratului și doctoratului și am extins lista revistelor "mele" (unde puteți obține acces doar prin bani sau bani). Căutătorii falsi cumpără text, apoi plătesc pentru publicarea sa sub diferite rubrici - și este în pălărie.

- În general, VAK este ucigașul științei noastre ", crede Yuri Gartsev. - Reformele sale conduc doar la o creștere a "prețului" și la simplificarea accesului la bani. Persoanele care sunt pur și simplu bogate vor să fie și ele inteligente. Și prețul biletului de intrare la societate "znayek" pentru ei este foarte acceptabil. Și oamenii de știință adevărați, pentru a se angaja în știință, părăsesc țara.

Acum, VAK propune îmbunătățirea tehnologiilor electronice "anti-plagiat". Iar cercetătorii principali visează să desființeze VAK însuși cu sistemul de grade - numai în acest fel știința poate fi curățată de gunoiul disertațiilor negre.

Reformele se desfășoară, sistemul este același?

fb vk g gp ok ml wp







Trimiteți-le prietenilor: