10 Interesante despre kitesurfing

10 Interesante despre kitesurfing

1. Cuvântul "Kite" (kite) este un zmeu. Acest sport a apărut în timpuri străvechi, poate în China, dar cu siguranță nimeni nu știe. Materialele din care au fost făcute sunt cunoscute: este mătasea, care a fost folosită pentru frânghii și vele și un cadru de bambus. Din China s-au dus în Occident, au ajuns în Europa, în America și în Australia. Utilizarea zmeelor ​​se datorează faptului că la înălțimea rafalelor de vânturi este mult mai puternică decât deasupra solului, atunci mai multă tracțiune. Zmeii au fost folosiți în scopuri diferite. Kite este de divertisment, scopuri științifice și militare, precum și de transport. De exemplu, în toamna lui 1903, Samuel Franklin Cody a traversat Canalul pe o navă care a folosit prima dată tragerea unui zmeu.







10 Interesante despre kitesurfing

10 Interesante despre kitesurfing

2. Există un astfel de lucru - timpul de aer. acesta este timpul petrecut în zborul pe un zmeu când sărituri. De obicei este de 5-10 secunde, dar poate mai mult. Recordul aparține lui Eric Eck și are 39 de secunde.


10 Interesante despre kitesurfing

4. Hawaiienii cred că zmeul a fost inventat de zeul Maui. Maui a argumentat cu vânturile și aproape a murit. Zmeul său uriaș, coborât la pământ, a devenit o câmpie fertilă.

10 Interesante despre kitesurfing






vara 6.Odnazhdy, care este emis zgârcit în special pe valuri, plictisit plimbare amatori în decrosat Juan Richie (Juan Ricci) a decis să aibă niște pește. Dar el nu va fi mulțumit de locurile obișnuite de pescuit. În schimb, el a legat o linie de pescuit cu un cârlig la bordul lui și a intrat în mare, sa făcut un lucru de pescuit de la chingile de la bara veche. Linia de pescuit poate rezista nu mai mult de 9-11 kg, iar chingile din zmeu pot rezista pana la 272 kg. „Am cravată frânghie să lipsească, și apoi atașați-l la placa de la punctul de angajament, - spune Juan, - am fost folosind o varietate de momeli, în funcție de ceea ce peștele doriți să prindă. Am plimbare pe panourile de 6-picior-1-inch lichid de forță, care a fost folosit în valuri, și zmeul meu -. Este un 8 sau 10 metri Havoc »
Acum, Juan se întoarce cu o capcană atît de mare încât poate să ofere el însuși și prietenilor săi sushi liberi pentru tot restul vieții.

10 Interesante despre kitesurfing
7. Kitesurfing-ul, ca și iubirea, toate vârstele sunt supuse. Louis Gomez are 73 de ani și este un kayter avid. Este acest lucru: nu 37, ci 73. Gomez, odată ce un inginer de software în compania JP Morgan Chase, a descoperit kite surfing, când a fost de 65 de ani, și a decis să-l încercați în mâna lor.
"I-am spus soției mele că, în momentul în care eram mai tânăr, acest sport pur și simplu nu exista", a declarat Gomez Wall Street Journal. "Și diavolul cu el, am vrut să încerc; dorit - și asta este. A fost o provocare. "


10 Interesante despre kitesurfing
8. După ce ați petrecut ceva timp în Mui Ne, veți înceta să vă surprindeți de zgomotul de kite așezat pe trotuarul din mijlocul străzii. Înainte de lansare, totuși, nu a ajuns încă.

Un alt lucru este New York. Când kitesurferul se află în Manhattan, el încalcă una din regulile de bază ale kite surfing: nu călăriți lângă clădiri înalte sau în oraș. Dar Inkoll Mitchell (Mitchell Incoll), a decis să pună în aplicare proiectul «orașului Kiter» ( «kitesurfers Urban"), ea nu supraviețuiește, și să-l în custodie NYPD nu a trebuit să.

Inkoldul său de zmei a lansat în Times Square - printre mulțimea de turiști, taxiuri și zgârie-nori gigant. Fotografiile au fost destul de impresionante. Ideea este de a "se desprinde de kitesurferii obișnuiți de plaje nisipoase și valuri abrupte". Pozelor atlet își schimbă mediul său obișnuit, cu fermitate măturat deoparte condițiile tipice pentru lecții de kitesurfing și se află într-un mediu care oferă un sens opus față de cel kitesurfers cu experiență pe apă: un sentiment de spațiu și întindere.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: