14 ani după endoprotetice

14 ani fără durere au zburat repede și acum sunt șocat, pentru că o dată există o perioadă de revizuire și o altă operație - două. Deși diagnosticul este deja - coxartroză în 3/4 lingurițe. și chiar și a doua zi m-am ridicat într-o cotă, încă o mare îndoială.







Sunt zi și noapte așezat pe Internet, studiind literalmente totul de la producători până la complicații viitoare etc. În general, știu aproape aproape totul despre proteze, slăbiciunile lor etc.

Chiar m-am urcat la clinica Tel-Aviv din Israel. și doctorul ortoped ma sunat de acolo, i-am trimis razele X, fotografindu-i pe fereastră. Și ceea ce am învățat, modul în care acestea fac o intervenție chirurgicală, cu aproape 8 cm cusătură și fără tăiere mușchi și țesuturi, și împingându-le, cauzând astfel o rană uriașă care apoi mult timp pentru a avea de reabilitare.

Ei bine, nu te voi șoc cu alte detalii, din care încă nu pot veni la mine. Dacă aș avea astfel de bani, nu m-aș fi gândit să fac sau să nu fac asta pentru un minut.

Dar, din păcate, noi în Rusia suntem în cea mai mare parte oameni săraci și de aceea nu ne putem permite. Înainte de a decide cu privire la această etapă, este necesar să se facă cu ultrasunete a venelor și arterelor extremităților inferioare, care urmează să fie testate pentru densitatea osoasă înainte de o intervenție chirurgicală pentru a pregăti sângele lor, și nu altcuiva, pentru a instrui muschii spatelui, picioarelor și mai mult.

Și cel mai important lucru este să căutați mâinile "de aur" ale unui chirurg ortoped, care va determina ce endoproteză vă va potrivi cel mai bine, ce este canalul osos, în ce condiții se află acetabulul.

Și 98% din succesul operațiunii dvs. depinde nu de producător, ci de modul în care medicul vă va pune la dispoziție. Aici de aici și complicații - prelungirea sau scurtarea picioarelor, dislocările capului și așa mai departe.

Acum sunt intens angajată în încărcarea casei, deoarece durerile mele din spate, muschii mei slăbesc și am întârziat foarte mult momentul operației, poate chiar că nu mă voi gândi la asta. Așadar, vă rog să fiți foarte atent, operația este foarte complicată, oricine nu ar admira. La urma urmei, nimeni nu a urmat ceea ce se va întâmpla mai târziu, în mulți ani.

La urma urmei, chiar și cele mai bune, artroplastie mușchii periarticulare (direct adiacente capsulei articulare) este în mare măsură pierd scopul lor funcțional - nu este asigurată prin natura interacțiunii lor cu endoproteza. Tradus în limba rusă, acest lucru înseamnă că sarcina axială într-o măsură mult mai mare decât cea nativă articulatiei (naturale) se va concentra asupra structurilor osoase în cadrul sistemului: osul pelvian - un -bedrennaya endoproteze os. Masele musculare devin asistenți slabi, aproape nici unul, și, prin urmare, procesul de distrugere a oaselor este intensificat, care este principalul motiv pentru inevitabilitatea revizuirii. Dar aceasta este doar o zicală. Un basm este în față. De obicei, nimeni nu se gândește la ce revizie este mult mai periculoasă și mai dificilă decât operația primară. Se pare că este invers: nu trebuie să scoateți articulația, să scoateți proteza veche, să introduceți una nouă, să o sigilați, să o cimentați și sa terminat. Dar nu. Aici este doar îngropat un câine teribil. De regulă, partea superioară a femurului la momentul revizuirii devine inadecvată pentru instalarea unei noi proteze. Acesta este îndepărtat împreună cu o scuipă mare, la care, după cum se știe, aproape toate glutele și unii dintre mușchii femurali sunt atașați. Cu ce ​​fel de sistem muscular va apărea piciorul după operația de revizuire - este ușor să vă imaginați: o fesă "fragedă" și o coaptă foarte atrofică. Este aici că va trebui cu siguranță să vă mutați numai pe oase. Nu vorbesc despre faptul că această condiție crește riscul de tromboză de zece ori. Trombii preferă să rămână blocați chiar și fără intervențiile chirurgicale sadice. Dacă o persoană moare într-o săptămână (lună, an), atunci în jurnalul de bord găsim următoarea intrare: "Am transferat endoproteticele mele." Operația a avut succes. Ei bine, faptul că a murit - ei bine, Dumnezeu știe de ce - relația cauză-efect nu a fost stabilită (binomul lui Newton). „Operațiunea a avut succes,“ - aceasta este ceea ce am auzit și despre Farad și aproximativ Zykina și aproximativ Gurchenko despre Belyanchikova și ceea ce este scris în topurile de spital a sute și mii de oameni fără nume.







Un exemplu nou de Fateeva (luat de pe Internet):

„Dupa operatie, actrita a fost purulente, artificiale comune permanente a trebuit să fie eliminate și înlocuite la timp. Astfel, actrița va avea o nouă operație. Acesta este acum în spital, unde a fost vizitat de copii. Ea este de a lua antibiotice și alte tratamente necesare.

Se zvonește că fiul lui Natalia Fateeva, Vladimir, a fost oponentul operației recente a mamei sale: putea să se miște independent cu un băț. Dar vedeta filmului "Three Plus Two" a spus că vrea să scape de trestie și să meargă singură. Cu toate acestea, consecințele operației au fost nereușite, ceea ce Vladimir sa temut. Acum întreaga familie a Nataliei Nikolaevna speră pentru un rezultat reușit. "

Nu cred că muritorii obișnuiți pot conta pe un chirurg mai calificat. Și nici asta nu este. Ca un profesor, mi-a scris o direcție pentru endoproteza pe o cotă (care încă mai am, acum 4 ani, nu a folosit), „Endoprotese TB în comun - nu este cel mai bun din ceea ce omenirea a inventat.

Poate că aici nu sunt de acord. Doar o articulație artificială pentru a dezvolta nu are nici un sens - este glande, ele sunt deja atat de bine alunecare. Dar sarcina excesivă va contribui numai la distrugerea țesutului osos contiguu. În ceea ce privește articulația pacientului, atunci protejează de stres am condamna la degradarea în continuare - orice organ nefuncțional este respins de către organism. Este evident că sarcina axială trebuie menținută la minimum. Dar este de asemenea clar și că orice sarcină asociată cu mișcarea capului femural în raport cu acetabul este esențială pentru menținerea întrebării funcționalitatea sustava.Drugoy că totul ar trebui să fie în moderație, iar această măsură este necesară pentru a determina exact care, desigur, este foarte dificil de făcut. Cumva a existat o discuție despre bicicleta de exerciții: beneficii sau rău? Am crezut că este bine. Dar acest lucru este teoretic. Și acum practică. Am rămas cu fiica mea, 10 zile pedalând bicicleta, de două ori pe zi timp de o jumătate de oră (aproximativ 30 km este obținută). Apoi a trebuit să mă opresc, pentru că trebuia să fac asta cel puțin în papuci și nu pe picioarele goale. Ca urmare, o inflamație a piciorului a fost inflamată. Senzațiile sunt după cum urmează: după bicicletă de exerciții pe care o fluturați ca un fluture. Dar acest lucru nu este lung. Apoi, atunci când mersul pe jos, există un disconfort mai puternic decât înainte de mașină. S-ar părea că concluzia este lipsită de ambiguitate - bicicleta de exerciții este dăunătoare. Dar, dacă vă gândiți la asta, atunci apar și alte gânduri. Și dacă nu am pedalat timp de 30 de minute, dar să zicem 10 sau 15? Și dacă nu am pedalat la o viteză de 30 de kilometri pe oră, dar, de exemplu, 25, 20 sau 15? După reîncărcarea beneficiul nu va merge chiar și articulații sănătoase, în timp ce sarcină fezabilă pentru articulațiile, bolnavi și sănătoși, nu sunt numai utile, dar, de asemenea, necesar. Problema măsoară sarcina optimă - problema cea mai dificilă, care necesită experimentare constantă și de timp, pe care nu am avea întotdeauna.

În opinia mea, o jumătate de oră este o mulțime. Desigur, totul depinde de antrenamentul general al mușchilor. Eu pentru mine în acest moment încă să ia o astfel de definiție a regulii măsurii - să facă totul la etapa inițială de oboseală. Da, puteți continua să facă exerciții (orice), dar sentimentul meu din momentul în care mușchii au simțit deja prima oboseala, apoi totul se duce la alterarea stării mușchilor, ele sunt mai intense, mai încătușat și, cred că, acestea sunt la acest momentul este mai rău alimentat cu sânge. Poate că e doar imaginația mea, dar m-am convins că am de multe ori mai mare de acest prag, chiar și în cele mai simple mișcări pot duce la un sentiment nu foarte plăcut. Nu știu - poate că trebuie să depășiți aceste sentimente - și apoi totul va fi mult mai bine. Cu toate acestea, articulația afectată este foarte sensibilă la orice sarcină, astfel încât să-l dea o povară serioasă nu poate fi decât absolut sigur că nu va face rău. Dacă aș face o bicicletă de exerciții, probabil o maximă de 5 minute pe abordare. Apoi, în mod necesar, rupeți - vă sau modificați încărcarea. Apoi, puteți din nou, dar din nou nu pentru mult timp. În general, mi se pare, articulația este utilă nu numai și nu atât de mult de formare ca schimbarea constantă a tipului de antrenament. Principalul lucru - nu dau articulațiilor și mușchilor din jurul pentru o lungă perioadă de timp pentru a stagna, mai ales incomod pentru ei, o poziție în mod constant într-un fel de a „trage“. Ei bine, și să mențină în mod constant muschii într-un ton, nu-i lasa flab.

Formațiile chistice - adesea apar cu coxartroză și necroză, în măsura în care înțeleg, nimănui nu se acordă o atenție deosebită formelor mele chistice. Principalul lucru - amintiți-vă că endoproteticul este una dintre puținele operații pe care un pacient le prescrie, nu există indicații medicale de 100%.

La mine la nivel de acetabul și la nivelul unui cap de femur sunt definite sau determinate modificări chistice în mărime de la 3 până la 10 mm. Medicii spun că în viitor nu voi face fără operațiuni. Dar tragerea ar trebui să fie maximizată (în timp ce în mod natural întăriți și lucrați asupra dvs.). Durerea la fiecare pas este insuportabilă - poate din cauza stoarcerii chisturilor. Dar mă lupt, mă duc cu o trestie.

Buna Elena! Eu admir curajul, mulțumesc pentru pont despre preparatov..U pe mine chisturi, coxartroza Art sprava3-4, sleva2-3, mai devreme decât un tratament standard, a fost tratat cu homeopatia, atunci când condițiile o permit a face gimnastica pe Evdokimenko masaj periodic, dispozitiv Patra și Almag, lipitori, dar condiția este încă înrăutățește, mai mult si varice, artrita si terafleks nu pare să ajute, ajută ALFLUTOP iektsy la 40, pentru a imbunatati de conducere nervoasa neurolog a recomandat Thioctacid-prokapat-stat a celor dintâi, se poate adăuga bu lor Do este foarte fericit, adesea deprimat. Sănătate tuturor ..







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: