7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei

Sub soneria clopotelor, cușca începe să se rotească. Apoi păunul "se trezește": coada se ridică, începe să înflorească, aruncaturile de păsări, se trage și își aruncă înapoi capul, deschid ciocul. În momentul în care coada este complet deschisă, păunul se rotește la 180 de grade, astfel încât spectatorii să-l vadă ... înapoi. Apoi, penele coboara, iar paunul isi ia pozitia initiala.






A învăța despre adevăratul motiv al unui astfel de comportament imparțial al păunii astăzi este imposibil. Potrivit uneia dintre versiuni, Kulibin nu a reușit să-i facă pe pasăre să facă o întoarcere completă. O altă legendă spune că maestrul a provocat în mod intenționat pasarea pentru a face o astfel de „fuete“, demonstrând astfel atitudinea lor la curtea regală, pentru care a fost destinat „pasăre“ și.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei


2. "Mormantul lui Homer"
În hol puteți găsi Jupiter și o altă enigmă nerezolvată a Ermitaj - „Mormantul lui Homer“ Ea a fost luată fie din insula Andros, sau din insula Chios, în cursul expediției Prima Arhipelagului a contelui Orlov-Chesmensky. Primul proprietar al mormântului a fost „afaceri zavoditel extraordinare“ Contele Alexander Stroganov, care a scris: „Primul război turc în 1770 ofițer rus interne, a poruncit să aterizarea noastră pe una din insulele Arhipelagului, a adus sicriul în rusă și a dat-o mie. La vederea acestui monument, nu am putut ajuta, dar exclama: „Nu este un monument al lui Homer“ Expresia a început să treacă de la gură la gură, dar pare să aibă nici o intonație interogativă.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei


3. Zeita sângeroasă Mut-Sokhmet
În sala egipteană se află unul dintre cele mai vechi monumente egiptene pe teritoriul Rusiei - statuie a zeiței de război și răzbunare, un Mut-Sokhmet furios.

Potrivit mitului, zeița care a suferit de sânge a decis să distrugă rasa umană. Zeii au decis să salveze oamenii: ei au turnat în fața zeitei o bere roșiatică, pe care Mut-Sokhmet o luase pentru sângele uman. Am băut-o și m-am liniștit.

Cu toate acestea, legenda Schitului garantează că pericolul pentru oameni este încă păstrat. Se crede că, în fiecare an pe o lună plină, pe genunchiul zeiței apare o băltoasă roșiatică.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei


4. Misterul Mascului de Aur
Colecțiile Schitului păstrează numai trei măști antice postumice din aur. Una dintre ele este o mască din mormântul Reskuporida. În 1837, arheologii au descoperit movilă funerară în apropierea Kerci, găsit într-un sarcofag de piatră cu un schelet de sex feminin, care se presupune că a aparținut nimeni altul decât regina, întregul corp împânzit cu plăci de culoare de aur - o coroană de aur, masca de aur a feței este ascunsă. In jurul sarcofagul a fost găsit într-un număr mare de elemente valoroase, inclusiv placa de argint în relief cu numele regelui Reskuporida, conducătorul regatului a Bosforului.







Oamenii de știință au sugerat că soția lui a fost îngropată în sarcofag, dar mai târziu a început să se îndoiască. Până în prezent, ipoteza că masca de aur a ascuns fața reginei Bospor, nu este confirmată și nu este respinsă.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei


5. Clowning Peter
Halo de mister înconjoară așa-numita "persoană de ceară" a lui Petru, asupra căreia stăpânii interni și europeni lucrau după moartea împăratului. Mulți vizitatori au susținut că, cu ochii mei au văzut ceara Petru s'a sculat, a plecat, și apoi arătă spre ușă, aparent făcând aluzie la faptul că timpul a oaspeților și privilegiul de a ști ".

În secolul al XX-lea, în timpul restaurării, în interiorul figurii, s-au găsit balamale care au permis să stea pe scaun și să pună cifra lui Petru. Cu toate acestea, nu a fost găsit niciun mecanism care să permită regelui să se miște independent. Pentru unii, dovezile păreau neconcludente, cineva - nu a vrut să-și piardă o altă legendă frumoasă. Orice ar fi fost, dar astăzi există mulți dintre cei care pretind că a fost cu "îngrijitorul familiar" din sala în momentul în care figura "a venit la viață".

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei


6. Cercei unic feodosian
În colecția Siberiană a lui Petru I găsiți cerceii Feodosiei, făcuți în boabe grecești vechi. Decorul lor principal este o compoziție microscopică cu mai multe cifre, ilustrând competițiile ateniene. Cea mai mică granulă, care este împrăștiată cu una din bijuteriile, poate fi văzută cu excepția unei lupi. La o mărire considerabilă a relevat un bob minuscul, care sunt conectate prin patru și sunt aranjate în rânduri - aceasta este finisajul si a dat Teodosia cercei faima la nivel mondial. Cele mai bune bijuterii din lume au încercat să creeze copii ale ornamentelor lui Feodosia, dar sarcina sa dovedit imposibilă. Nici o metodă de lipire sau compoziția aliajului de lipit, care a fost folosit de maeștrii antici, nu a putut da seama.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei

Este capodopera mondială dotată cu putere mistică sau este o altă încercare de a "adăuga combustibil la foc"? Aceste întrebări sunt ușor de răspuns, merită vizitat doar Schitul.

7 exponate ale Schitului, care păstrează secretele țării mamei

Vreau să împărtășesc o prelegere de către un farmacolog clinic despre medicamentele noastre antivirale populare. În primul rând, studiile clinice cu privire la medicamentele noi asupra copiilor din țara noastră sunt interzise, ​​dar! Probabil toți ați observat că, de îndată ce există un nou apeteke de droguri, medici pediatri (nu toate, dar multe) începe utilizarea medicamentului, și apoi uita-te, ajuta acolo. Eu sunt despre încercări (toată lumea a înțeles). Acum strict conform faptelor.

Întreaga sarcină, am fost chinuită de gândul: cum ar putea Ksiushka să perceapă apariția fratelui său? Cum să-i poziționați în mod corespunzător gelozia, care este sigur? Cum îmi pot distra atenția, timpul liber, dragostea între doi copii și soțul meu? Am citit tot felul de articole, am luat notă de experiența mamelor cu doi sau mai mulți copii. Îți spun ce sa întâmplat din toate astea.

În programul "Misterele lumii" se vorbea despre proprietățile magice ale sifonului. Fără dietă și exerciții, am stat în baie timp de 20 de minute și totul, câteva kilograme rămase.







Trimiteți-le prietenilor: