5 Întrebări illustrate

Nu i-a spus lui Andrei despre asta, dar a înțeles un lucru important din cuvintele lui. Se pare că băieții au făcut încă o greșeală clasică: nu au fost de acord cu strategia educațională "Da" și "Nu". Anya a spus că atunci când i-au adus din nou pe copii de la bunica lor, au început să cadă și să-și bată capul pe podea, când erau interzise de părinți sau nu li se dădea.







Această tehnologie este „solicitant“, a lucrat ca acest lucru: atunci când bunica mea după ce interzic ceva, mai întâi un copil a căzut la podea, iar bunica mea a fost speriat și imediat a schimbat sale „Nu“ la „Da“. Apoi, când a persistat în "Nu", copiii au început să o omoare - fiica a copiat și tactica fratelui ei. În primul rând bunica nu a putut sta cinci minute de atac psihologic, apoi - zece ... Ca rezultat, copiii pot rula în jurul valorii de pe podea pentru o jumătate de oră, iar în cele din urmă primesc încă de dorit.

Când Andrew aici, așa "pe rafturi" pune situații dificile de viață - atât de simplu și clar totul pare! Poate când voi arăta Anya cu Slava recomandările unui psihoterapeut, vor vedea căile de ieșire din conflict și vor fi de acord pașnic cu părinții lor în toate pozițiile de bază?

- Nu pot spune că am o relație ideală cu mama. Uneori nu ne înțelegem și nici nu facem ofensă. Cea mai neînțeleasă pentru mine - câte lucruri diferite în viața ei îndurera, provoacă nemulțumire. Pare să se uite în aceeași fereastră, umbla în aceleași străzi, aspectul TV unul, dar ea vede în această lume mai rău, nedrept și foarte supărat despre acest lucru, dar eu ... eu pot vedea una și alta, și rău, și bine, și multe lucruri care pot fi plăcute.

Oamenii din generația mai în vârstă au o dorință interioară de a suferi, de a experimenta emoții negative din mai multe motive. Pot schimba asta?

Chiar vreau ca mama mea să trăiască fericit pentru tot restul anului, astfel încât ea să aibă mai multă bucurie în viață. Dar cum se poate face acest lucru? Ceea ce aduce plăcere și plăcere pentru mine, nu-i face plăcere. Și uneori nu o pot suna. Înțeleg că aceasta este datoria fiicei mele, chiar vreau să știu cum este afacerea ei, cât de sănătate, dar ... cum îmi imaginez că îmi va spune doar despre ceva rău, negativ ... amâna apelul mai târziu.







Iată un sfat - sărind peste tot, doar dând din cap în conformitate cu, fără a intra în detalii. Dar este corect? Mi se pare, nu chiar. Aceasta este mai mult o poziție care protejează mai mult decât pe una iubită. Pot face cu adevărat ceva pentru a împiedica mama mea să se rătăcească și să devină din ce în ce mai fericită în viața mea? La urma urmei, unul și același eveniment poate fi văzut în moduri diferite și emoții diferite în timp ce îl experimentați.

Visez că-i sun pe mama mea și ea îmi spune ceva plin de bucurie, vorbesc despre niște oameni buni, lucruri, situații din viața mea ...

- Putem recalifica veteranii, pensionarii actuali? Putem, copiii și nepoții lor, învățați-i cum să se bucure de viață, dacă suntem capabili să le ofere condiții de viață mai confortabil, pentru a subvenționa acest eveniment? Cred că este puțin probabil. Asta nu înseamnă că nu trebuie să faci asta! Desigur, ei vor accepta ajutorul nostru. Dar trebuie înțeles că, din păcate, subvențiile noastre, oricare ar fi ele, nu vor schimba psihologia vârstnicilor. Acestea sunt exact la fel cu fiecare ocazie vor face lor „ou cuib“ pentru a salva pe tot, pe ceea ce este posibil, îngrijorător faptul că banii nu este acolo și funneling toate în valoare de mai mulți bani „turbat“, chiar dacă problema este departe de a fi în bani. Cu toate acestea luând asistența noastră financiară se va plânge că „nu suntem atât de angajat,“ și „toată lumea în țară este greșită“, și, în general, ... La aceasta trebuie să fim pregătiți și nu trebuie să se ridice în orice poziție sau că, de prea multe ori, se simte vinovat.

Destul de ciudat, dar abilitatea de a se bucura și de a se bucura cu bucurie de această plăcere - aceasta este o știință întreagă, care la maturitate nu poate fi stăpânită. Dar orice persoană, inclusiv veterani, este capabilă să se bucure de ceva, chiar din aceeași economie. Și este foarte important să înțelegem - de la ceea ce părinții noștri sunt capabili să o primească și să le dea exact asta.

Această plăcere pentru ei poate fi pur și simplu participarea umană, atenția la ceea ce au experimentat. La noi în practică absolut nu există această atitudine sau relație cu persoanele în vârstă! Nu știm cum și nu simțim. Și ei au fost chiar rușine de ceea ce sunt - veteranii - „așa cum mulți au experimentat, iar noi trăim ...“ Cuvântul „veteran“ și „pensionarul“ este de fapt sinonim cu „săraci“ și „parazit“. Aici o asemenea groază. Dar dacă ne manifestăm interesul față de vârstnici, vom respecta ceea ce au făcut, este o afacere foarte importantă. La urma urmei, ce au pus viața lor este valoarea lor, iar acum, din motive evidente devalorizata, a fost răsturnat și discreditat. Ni se pare că am rupt doar bannerele, dar de fapt le-am depășit viața oamenilor. Și dacă ne aprobam de sprijinul lor și, dacă facem acest lucru sincer, dacă avem în acest caz, partea emoțională, că acestea vor apărea sentimentul că totul este corect. Știi, acesta este cel mai important lucru din viață - sentimentul că totul este corect.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: