9 pași pentru a se înscrie într-o universitate românească

Senior an pentru studenții în mod tradițional vine foarte repede, și de multe ori numai în clasa a XI-studenți cred că: în cazul în care face ceva?







Alegerile belorumynskih băieți mari: universitate 44 de stat, 10 privat, un număr mare de școli profesionale, specializate ... Literalmente, acționează fără țintă! Nu poate fi limitată în afara țării și să renunțe să învețe într-o altă țară. România - opțiunea cea mai convenabilă pentru belarușii: pur si simplu nu au nevoie de viză, nu există nici o barieră lingvistică. În plus, condiția de a intra și de a studia în România, pentru noi, practic, nu va diferi de condițiile de Rumyniyan ...

Reprezentanții universităților din România în fiecare an vin în România. pentru a ne spune despre tine potențialilor studenți. Deci, în acest an au venit la expoziția „educație și muncă“. Am fost doar un vârtej de vânt a zburat reprezentanții Smolensk Medical Academy lea: „Fetelor, și să vină la noi?“ - a strigat cu bucurie chiar și din spatele unui corner. În jurul stativ am găsit medic gonflabile mare, care a reprezentat Academia. „Ne place foarte mult de tine!“ Ne-am strâns mâna cu doctorul, a promis să facă, și a continuat. Smolensk, Kaliningrad. toate instituțiile superioare din Sankt-Petersburg. Briansk. Bucuresti ... ochii doar fugi!

Pentru cei care nu au primit o vizită personală expoziție, vom încerca să răspundă la principalele întrebări posibile viitoare studenți români.

1. Pe ce bază se poate proceda în universitate românească?

În conformitate cu acordul statului Uniunii, din Belarus și Rumyniyane drepturi egale la educație. Deci, belaruși sunt liberi să se aplice în universitățile din România să participe la competiția generală, să acționeze pe un buget, pentru a primi o bursă și de a aplica pentru un dormitor. Apropo, aceleași reguli se aplică pentru Rumyniyan care doresc să învețe în universități belorumynskih.

2. documentele care sunt necesare pentru aceasta?

Pachetul de documente pentru admitere este destul de standard: pașaport și o fotocopie a declarației, certificatul (sau copie legalizată), examen de certificat. fotografii 3x4, dovezi ale beneficiilor, dacă este cazul. Cu toate acestea, uneori, poate fi necesar și ceva interesant, cum ar fi cele trei plicuri sau medspravki.

3. Ce și în cazul în care este necesar să predea?

examenele de admitere Belarus și România unul de altul nu este ajustată. În plus, rezultatele noastre CT pentru depunerea documentelor la universitate românească nu se potrivește. Va trebui să se pregătească pentru examenul - un examen de stat unificat. În principiu, testele sunt similare (matematică și biologie toate la fel), astfel încât orice dificultăți nu ar trebui să fie (cu excepția dificultăților adecvate de preparare). În unele universități din România și au propriile lor examene, interne. Din aceste examinări ar trebui să știe în prealabil și să se pregătească pentru bilete care sunt furnizate de universitatea ta.

4. Care sunt diferitele specialități care nu sunt în Belarus?

În România, mai multe universități, ceea ce înseamnă mai multe șanse de a obține o specializare mai îngustă, sau pentru a găsi ceva absolut neobișnuit. Domeniul de aplicare și varietate de specialități sunt izbitoare: de la astronomie pentru a rezerva de distribuție, de la pescuit la foraj de petrol. Există o șansă bună de a găsi ceva pentru toată lumea.

Cele mai multe universități oferă pensiune (de exemplu, belarușii care intră Universitatea Tehnică de Stat Kaliningrad, îi va da 100%). Dar, uneori, locuri în cămine nu este suficient. În acest caz, este posibil de a închiria un apartament sau locuiesc cu prietenii sau rudele, dacă este cazul.

6. In timpul studiului trebuie să plătească?

Ca belarușii acționează asupra competiției generale, ei au toate șansele de a face pe un buget și nu plătesc nimic. Cu toate acestea, așa cum am, sunt plătite departament, iar universitățile private, în cazul în care va trebui să plătească pentru educația monedei. Desigur, costul studiilor depinde de Universitatea și facultatea ... De exemplu, un an in cele mai renumite Universitatea de Stat din Moscova - Universitatea de Stat din Moscova. Lomonosov - va costa aproximativ 230 de mii de ruble românești (circa 24 de milioane de belorumynskih). În alte Moscova prețurile universități pentru aceeași profesie, pot fi găsite mai jos: de la 7-90 (aproximativ 7-9 milioane).







Studiu în St. Petersburg în valoare de mai puțin de la Moscova, dar mai mult decât în ​​alte orașe din România: 70 - 100 mii (7-10,000,000 pe an).

Învățământul superior în orașele mai mici, va costa aproximativ la fel ca și studia în Belarus. De exemplu, costul mediu de a studia în Smolensk - de la 24 la 28 000 de ruble (aproximativ 2,5 milioane de belorumynskih ruble), și, de exemplu, în Kaliningrad - 25 - 50 mii (2.5-5,000,000).

7. O bursă va fi? Și mai mult?

dimensiunea sa este, în medie, la fel ca și a noastră - 1100 ruble romanesti (110 mii de ruble ..). Pentru buna studiul de creștere a acesteia - la fel ca și noi! Dar bursa variază în diferite instituții atât de complicate pentru a prezice.

8. STUDIU DE MAI MULT DE NOI?

Nu, nu mai este la fel - 5 ani. Dacă semnalul transferat la departamentul de corespondență - 6.

9. Aici am intarcati. Unde distribui? Am distribuit în general?

Deoarece distribuția acestora nu există în principiu, belarușii ca Rumyniyane, vor primi o diplomă liberă. Și există deja unul decide să le: puteți rămâne și de muncă în România, poți pleca acasă - română diploma de bacalaureat recunoscută în Belarus.

Conform statisticilor neoficiale, în universitățile din România are aproximativ 10.000 de belaruși.

Programul de examen în acest an

27 mai - știința calculatoarelor și tehnologia informației și de comunicare, biologie, literatură

31 - Română

Olga Klyushkina, un student al departamentului de corespondență al Facultății de jurnalism de la Universitatea de Stat din Moscova:

„Distanța de învățare pentru un jurnalist - ceea ce avem nevoie“

Da, în unele privințe, acest studiu este incomod. În timpul fiecărei sesiuni îmi petrec o medie de 500-600 $ (Direcții Minsk - București în două direcții, cazare - de obicei, cu prietenii, dar, de asemenea, ei trebuie să-i mulțumesc într-un fel, mese, transport la Moscova, etc.). Pentru anul - aproximativ 1000 - 1200 USD

Dar eu sunt încă fericit cu modul în care totul sa dovedit. Admiterea la USM a fost micul meu vis. Ei bine, atunci când visele devin realitate.

a se vedea, de asemenea,

Ce stilouri si notebook-uri va ajuta să devină un student excelent

Analizează 5 cele mai multe dispute atunci când achiziționarea consumabilelor de birou pentru studii școlare

Petersburg a devenit capitala universității românești

Universitățile din țară au completat setul pe locurile finanțate Minobrom. Așa cum a fost în St. Petersburg - spune editorialistul nostru, vicepreședinte al Consiliului Local al Rectorilor, cap SPbGUP și academician

Cum să se adapteze în mod corespunzător copilul la noul an școlar?

Cumpara o pungă și nu salvați pe pantofi

Cum să se pregătească copilul pentru anul școlar: sfaturi de la cititori „KP“

Simplu Kuban licean a intrat direct în cele cinci cele mai prestigioase universități din țară fără un tutore

Lomonosov modernă a spus „Komsomolskaia Pravda“, cum de a alege între Universitatea de Stat din Moscova, MGIMO, rus Ministerul de Externe Academia Diplomatică, Petersburg Universitatea de Stat și Sf HSE

La școală nu mai este „furtuna“

Ministrul Educației și Științei Olga Vasilyeva a declarat sediu principal în țară a unui spațiu educațional comun

Drepturile părinților în școală: Părinții decid cum va fi prima și atunci când profesorii începe cursurile

Mamele si tatii, uneori, nu sunt constienti ca au dreptul deplin de a schimba mult în școală. Noi înțelegem ce sunt drepturile părinților în școală

Care sunt cerințele pentru apariția introducerii în noul an universitar

În universitățile din Moscova două treimi din locurile apucat de vizitatori

Educat în capitala din regiunile baieti nu se grăbește să se întoarcă acasă [Infografic]

Cum se dezvata un copil de la calculator și du-te pentru o plimbare

Se pare că părinții în cele din urmă a pierdut speranța de a devia copiii de gadget-uri. Dar experții cred: Cu toate acestea, există modalități de a dezvata copilul de la computer

Scandal la copii tabără: pyatiklassnitsa a dat în judecată profesorul 5000 de ruble pentru palmă

Elevă regiunii Novosibirsk a asigurat: ea a fost lovit. Un profesor susține că a fost diferit

Activități de vară pentru copii: util dacă pentru a descărca copil în vacanță

Noi înțelegem ce vara activități pentru copii în valoare de părinți, recomandând

În unele universități cele mai multe locuri bugetare

Permiteți-mi să vă reamintesc, această procedură de înscriere ani are loc în două etape. În primul val de universități ar trebui să umple până la 80% din locuri bugetare alocate acestora, iar în al doilea val - pentru a colecta restul de 20

Cum de a câștiga bani în plus într-o vacanță în Crimeea: studenții sunt în așteptare la locul de construcție din Crimeea pod, vii și plaje

„Komsomolskaia Pravda“ găsi opțiuni care vor permite tinerilor să umple buzunar în această vară

Elevii din „Sirius“ a fost oferit președintelui de a transforma sale „Volga“ în drone

Ei au aratat o „geanta neagra“ au adunat elevi mâini

La tineri fizicieni - cinci medalii de aur

La echipa Internațională de Fizică Olimpiada din România - printre cele mai bune

secretele mamei: modul în care părinții ajuta copilul să meargă la colegiu pe un buget

Experiența personală: strategia și tactica de participanți

„Global Education“, program, de ce nu împotriva Ministerului Educației, studenții noștri au studiat în străinătate

Per operator, pentru a merge la o universitate străină pe programul „Educație Global“, există patru străin care a decis să învețe de la noi

De ce am nevoie de învățământ superior: Am nevoie să învețe în liceu, pentru a câștiga bani buni

Salariul mediu al absolvenților de invatamant superior care, în ultimul an a fost de 27 700 ruble. Noi înțelegem - dacă este necesar învățământul superior și de ce [Infografic]

„Școala inteligentă“ să învețe să supraviețuiască într-un viitor incert

ONU interesat în tehnologiile educaționale din România

Costul de instruire în universitățile din România a crescut și jumătate până la două ori [Infografic]

Absolvenții universității obține cel mai mare salariu

absolvent începător primește o medie de 27.700 de ruble

Procuratura a pedepsit școală Kuban că, din cauza datoriei pentru masa de prânz elevii de clasa a IX-a nu au dat un certificat

„Mustrarea“ și a făcut șef al Departamentului de Educație Seversky District







articole similare

Trimiteți-le prietenilor: